İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çalışma Kitapları, Kaynak Materyaller

Çocuklarımızın öğrenme süreçlerini desteklemek amacıyla ders kitaplarının dışında yeni kaynaklar hazırlandı.
Çalışma Kitapları, Kaynak Materyaller

Millî Eğitim Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyon Belgesi kapsamında öğrencilerimizin akademik gelişimlerini desteklemeye devam ediyor. Özellikle korona salgını sebebiyle tekrar uzaktan eğitime geçildiği bu süreçte öğrencilerin gelişimsel ve öğrenme farklılıklarının daha fazla dikkate alınması gerekiyor. Bu durum, öğrencilerin kendi kendine ve ebeveyn desteğiyle öğrenme süreçlerinin desteklenmesini de zorunlu kılmakta.

Okullara 17,5 Milyon Kitap Dağıtıldı

Bu bağlamda Bakanlığımız ders kitaplarının yanı sıra basılı veya elektronik ortamda zengin içerikler üreterek zorlu süreci öğrencilerin ve öğretmenlerin daha kolay atlatmaları için çalışıyor. 18 milyon öğrenciye yönelik ücretsiz ders kitaplarının ardından ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilerin derslerine yardımcı kaynak niteliği taşıyan 17,5 milyon kitap okullara ücretsiz dağıtıldı. 

Öğrencilerimiz, etkinlikleri yaparken aslında sadece derslerin kazanımlarıyla ilgili içerikleri görmeyecekler, bir taraftan da hayata dair birçok ipucunu bu kitaplarda görmek ve yaşamı öğrenmek için fırsat sahibi olacaklar. Bu tür bir çalışmanın ara tatil sonrasında da öğrencilerimiz tarafından kullanılacağını biliyoruz.

Her Sınıf Seviyesi İçin Ayrı Ayrı

İlkokulda her sınıf seviyesi için ayrı ayrı olmak üzere Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerine özgü hazırlanan 14 çalışma kitabı ilk kez  2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında  4 milyon 953 bin 877 öğrenci için ücretsiz dağıtıldı ve ayrıca EBA'da da yayınlandı. 

 Ortaokul kademesinde ise her sınıf seviyesi için ayrı ayrı olmak üzere Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler ve TC İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük derslerinde çalışma sayfaları şeklinde 112 fasikülden oluşan 16 kitap hazırlandı ve EBA'da  öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sunuldu. 

Yaklaşık 5 milyon öğrencinin yararlanacağı Ortaokul düzeyinde hazırlanan materyaller şu internet adreslerinde yayımlandı. 

 http://www.eba.gov.tr 

 http://tegmmateryal.eba.gov.tr/  

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.