İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Büyük Dönüşüme Katkı Sunmak

Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Dr.  Sadri Şensoy İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezimizi ziyaret etti.
Büyük Dönüşüme Katkı Sunmak

2023 Eğitim Vizyon Belgesi ölçme değerlendirme alanında da birtakım yenilikler getirdi. Çünkü ölçme değerlendirme teknik bir konu olmanın ötesinde nasıl bir insan yetiştirmek istendiği, benimsenen eğitim felsefesi ve hedefleri ile ilişkilidir. Neyin, nasıl ve hangi amaçla ölçüldüğüne ilişkin verilecek her türlü cevabın merkezinde öğrencilerimizin tüm yönleriyle gelişimi ve mutluluğu yer alır. 

Bunun için 2023 Eğitim Vizyonunda öğrencilerimizin her ders ve düzeyde yeterliliklerinin belirlenmesi, izlenmesi ve desteklenmesi için “Yeterlilik Temelli Değerlendirme Sistemi” kurulacak. Erken çocukluktan lise mezuniyetine kadar öğrencilerimizin izlenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve yönlendirilmesi amacıyla her öğrenci için bir e-portfolyo oluşturulacak. 

İlimizde standart belirleme çalışmalarına da kılavuzluk edecek şekilde İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi kuruldu. Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Dr. Sayın Sadri Şensoy, İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezimizi ziyaret etti, yapılan çalışmaları yerinde gözlemledi.

Genel Müdürümüz, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Burhan Çağrı Yıldırım ve İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezindeki öğretmenlerimizle bir toplantı yaptı. Genel Müdürümüz Sayın Dr. Sayın Sadri Şensoy toplantıdaki konuşmasında Bakanlık olarak Türkiye´ye bir söz verdiklerini, bir ülke ödevi yazdıklarını, 3 yıl içerisinde bu ödevi en iyi şekilde yerine getirmek istediklerini söyledi.

Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürümüz Dr. Sayın Sadri Şensoy, bu ödevi yaparken Bakanlığın her biriminin üstüne düşen görevleri olduğuna işaret ederek, “Öğretmenlerimizin, okul müdürlerimizin, ilçe ve il müdürlerimizin bakanlığımızın merkez teşkilatı yöneticilerinin ve ara kademelerdeki tüm çalışanların katkı sağlayacağı noktalar var. Mesela TIMSS uygulaması kapsamında yer alan okul yöneticileri ile branş öğretmenlerinin eğitim çalışmaları önemli.”   ifadesini kullandı.

Değişime Sahip Çıkmak

Genel Müdürümüz Şensoy, 2023 Eğitim Vizyonu ile büyük bir dönüşümü gerçekleştireceklerini vurgulayarak, “Bu dönüşümü biz olarak değil, hepimiz olarak gerçekleştirmek istiyoruz. Yıllar sonra şu sözleri söyleyebileceksiniz; ‘Bizler de 2023 Eğitim Vizyonu ile başlayan eğitim sisteminin dönüştüğü yıllarda görev aldık, bizler de katkı verdik. Bizim hazırladığımız, bizim denetlediğimiz sorular da bu aşamada kullanıldı.’ Bence bunu söyleyebilmek, çok gurur verici bir şey… İnanın, bu aşamada çok önemli bir sorumluluğunuz var. Sahada bu değişimi uygulayacak ve niteliğini yükseltecek olanlar sizlersiniz. Sizlerin bu değişime sahip çıktığını görmek bizleri daha da umutlandırdı. Katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Toplantıda ayrıca soru hazırlama başta olmak üzere ölçme değerlendirme süreci bağlamında yapılan çalışmalar paylaşıldı. Görüş alışverişinde bulunuldu.

Süreç Odaklı Bütünleşik Bir Anlayış

Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürümüz Dr. Sayın Sadri Şensoy,  buradaki toplantının ardından İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi ziyareti kapsamında İlimizde kurulan Matematik, Fen Bilimleri ve Türkçe dersleri soru ekiplerimizde yer alan öğretmenlerimizle bir araya geldi. 

Genel Müdürümüz Şensoy, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Tuna Salonundaki toplantıda 2023 Eğitim Vizyonunda konulan birinci hedefin, eğitim kalitesinin artırılması için ölçme ve değerlendirme yöntemlerin etkinleştirilmesi olduğunu hatırlattı.  Şensoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepinizin bildiği gibi 2023 Eğitim Vizyonunda, hedeflenen ölçme değerlendirmedeki soru yaklaşımı akıl yürütme, eleştirel düşünme, yorumlama, tahmin etme ve benzeri zihinsel becerilerin sınanmasını öne çıkarıyor. Artık bilgi depolamak, formül ezberlemek gibi işlemlere ihtiyacın kalmadığı bir yaklaşım sergileniyor. Her ay paylaştığımız örnek sorularla belirsizlik ortadan kaldırıldı ve öğrencilerimizin deneyimi arttırıldı. Bundan sonraki çalışmalarda ölçme değerlendirmede süreç ve sonuç odaklı bütünleşik bir anlayış ortaya konulacaktır. Bu bağlamda sizlerin hazırladığınız sorular oldukça önemli.” dedi. Şenşoy, öğretmenlerimize ölçme değerlendirme süreçlerine büyük katkılar sunacak çalışmalarında başarılar diledi. 

TIMSS Uygulaması

Türkiye genelinde 60 ilimizde yapılacak olan Uluslararası Fen ve Matematik Eğilimleri Araştırması TIMSS 2019 Nihai Uygulaması ile ilgili düzenlemeler netleşti. Uygulamanın uluslararası standartlara uygun şekilde yürütülebilmesi için okul yöneticilerinin yapacağı çalışmalar, elektronik altyapının hazırlanmasına ilişkin detaylar, öğretmen ve öğrencilerin moral motivasyonunun sağlanmasına yönelik bilgilendirmelerde bulunuldu. Ayrıca bu okullarda görev yapan Fen Bilimleri ve Matematik öğretmenleriyle TIMSS 2019 uygulamasının değerlendirme çerçevesiyle ilgili detaylar paylaşılarak katılımcılara örnek sorular gösterildi.

 Bu çerçevede Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürümüz Dr. Sadri Şensoy, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzdeki toplantıların ardından TIMSS uygulaması yapılacak olan Halil Bedii Yönetken Ortaokulumuzu ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerimizle bir araya geldi. 

Şensoy, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde görüş alışverişinde bulunmanın önemine değinerek, öğretmen ve öğrencilerden gelecek taleplerin dikkate alınmasının bakanlığımızın genel felsefesi olduğunu kaydetti.  Öğrenci ve öğretmenlerden gelen talepleri birebir dinleyen Şensoy, verimli bir toplantı olduğunu belirterek öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti.

01-03-201901-03-201901-03-201901-03-201901-03-201901-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.