İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BRAİLLE OKURYAZARLIK EĞİTİM PROGRAMI

Özel Eğitim Akademisi'nde Braille Okuryazarlık Eğitim Programı dersleri verildi.
BRAİLLE OKURYAZARLIK EĞİTİM PROGRAMI

Özel Eğitim Akademisi'nde 50 öğretmenimiz görme yetersizliği olan bireyler ile okuma yazma becerileri nasıl çalışılır, çerçevesinde dersler aldı ve kabartma alfabeyi öğrendi.  Görme yetersizliği olan bireylerin kullandığı ve altı noktadan oluşan kabartma alfabe ile erişilebilirlik her düzeyde kolaylaşmaktadır.

Özel Eğitim Akademisi'ndeki eğitimle hem özel eğitim öğretmenlerinin hem de sınıfında görme yetersizliği olan öğrencileri bulunan sınıf ve branş öğretmenlerinin Braille alfabeyi öğrenerek sınıflarında kapsayıcı olmalarını mümkün kılmak amaçlandı.

On hafta süren uygulamalı eğitinde öğretmenlerimiz alfabeyi öğrenerek okuma ve yazma çalışmaları yaptı. Braille alfabe ile ilgili araçları kullanmayı öğrendiler. Çivi (kabartma yazı kalemi), Braille kâğıdı ve tahtası gibi araçları kullanarak kelime ve cümleler yazdılar. Kelime yazma ve okuma çalışmaları yapan öğretmenlerimiz kısaltma kelime ve metin çalışmaları da yaparak eğitim programını başarıyla tamamladı. 

Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulunda çalışan görme engelliler öğretmeni Aysun Gülap hocamız çevrim içi ortamda öğretmenlerimize sürekli olarak dönüt verdi. Akademi koordinatörü Seda Karakaşoğlu öğretmenlerden gelen Braille yazılı mektupları bir araya getirerek anı hâline dönüştürdü.

 

 

06-07-202106-07-202106-07-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.