İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BRAİLLE OKUMA-YAZMA ÖĞRETİMİ EĞİTİMLERİNE BAŞLANDI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Akademileri Özel Eğitim Akademisi bünyesinde öğretmenlerimize Braille Okuma-Yazma Eğitimi verilmeye başlandı.
BRAİLLE OKUMA-YAZMA ÖĞRETİMİ EĞİTİMLERİNE BAŞLANDI

Özel Eğitim Akademisinde on hafta sürecek olan braille yazı eğitimleri Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulunda gerçekleşiyor. Öğretmenler on hafta boyunca braille harfler ile okuma, braille harfler ile yazı yazma ve görme yetersizliği olan bireylerde okuma yazma öğretimine dair eğitim almaya devam edecekler. Öğretmenler kabartma alfabede harfleri okuma ve yazma çalışmaları yapmaya devam ediyor. 8 Aralıkta başlayan eğitimler 10 hafta boyunca braille okuma ve yazma öğretimine dair uygulamalı çalışmalar gerçekleştirmeye devam edecek.

Braille okuma yazma ve görme yetersizliği olan bireylerde kabartma alfabenin kullanımı ile öğretim süreci

Braille alfabe 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabenin tamamını oluşturan kabartma şekillerdir. İki kolun üzerine üç noktanın yer aldığı şekilde toplam altı nokta bulunmaktadır. Yan yana yer alan üç nokta kâğıda geçirilirken kabartma olarak yer alır ve her kabartma farklı bir harfi göstermektedir.

Braille alfabe görme yetersizliği olan bireyler için tüm okuma ve yazma süreçleri, akademik beceriler ve günlük hayatın temel bir parçasını oluşturur. Kabartmalı noktalar ile harf ve sayılar oluşturularak okuma yazma ve matematik becerilerinin kazanılması sağlanmaktadır. Aynı zamanda günlük yaşamda erişilebilirliğin de en önemli parçasıdır.

Uygulamalı eğitimler

Öğretmenler eğitimleri Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulunda almaya devam ediyor. İlk haftalar okulda gözlemler yapan öğretmenlerle görme yetersizliği olan bireyler ve okuma yazma öğretim sürecine dair eğitimler ile farkındalık çalışmaları gerçekleştirildi. Öğretmenler okuldaki materyaller ile gözlem ve uygulama süreçlerini gerçekleştiriyor.

Özel eğitim, sınıf ve farklı branş öğretmenleri braille öğreniyor

Braille yazı eğitiminde okuma yazma becerileri üzerine çalışmalar sürdürülmektedir.  Öğretmenler braille kabartma harfleri öğrenerek aynı zamanda okuma ve yazma becerilerinin de kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapmış olacaklar. Braille kabartma harfleri ile okuma becerileri ve yazma becerileri ve öğretimi üzerine çalışmalar devam etmektedir. Öğretmenler kendi sınıflarında veya farklı sınıflarda eğitimine devam eden öğrencilerini desteklemek adına braille öğrenerek okuma yazma çalışmaları ve öğretimsel uyarlamalar yapmayı hedefliyor. Öğretmenler braille alfabesi ile hazırladıkları sayfaları paylaşıyor ve çalışmalar sürdürüyor.

Eğitimler Şubat ayına kadar devam edecek.

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.