İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bosna-Hersek Musa Cazim Catic Lisesi’nden İstanbul Millî Eğitim Müdürü Yelkenci’ye Ziyaret

Erenköy Anadolu Lisesi’nin kardeş okulu Bosna-Hersek Musa Cazim Catic Olovo Lisesi 29 Ekim  Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında  ülkemize geldi.
Bosna-Hersek Musa Cazim Catic Lisesi’nden İstanbul Millî Eğitim Müdürü Yelkenci’ye Ziyaret

Cumhuriyetimizin 94. Yıl dönümünde Kadıköy Kaymakamlığının düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Kadıköy’deki öğrencilerle beraber Bosna-Hersek Musa Cazim Catic Olovo Lisesi de katıldı.

Bosna-Hersek Musa Cazim Catic Olovo Lisesi, İstanbul gezisi kapsamında İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’yi ziyaret etti.

Bosna-Hersek Cumhuriyeti, Boşnaklar ve Türkiye Cumhuriyeti, Türk milleti arasındaki sevgi, bağ ve yakınlık tabi hepimizin bildiği tariflere sığmayacak kadar büyük bir yakınlık olduğunu vurgulayan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci “Bu dostluğun ve yakınlığın çerçevesinde yürütmüş olduğumuz Bosna Hersek Eğitim Bakanlığı ve Türkiye  Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı arasındaki protokole dayanarak yürütmüş olduğumuz büyük faaliyetin bir parçası olarak bugün sizi burada  ağırlıyor olmaktan büyük mutluluk duyduğumu özellikle söylemek isterim” dedi.

Bizim protokol çerçevesinde İstanbul’da Bosna-Hersek’ten 141 okulla kardeş okulumuz olduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci sözlerine şöyle tamamladı:

“Kardeş okullardan 2 tanesi de Erenköy Anadolu Lisesiyle Musa Cazim Catic Lisesi arasında, Olovo şehrinde Saray Bosna Tuzla’da. Bu iki okul arasındaki kardeşlik bir tanesi. Yine bu çalışmalar kapsamında projenin bir parçası olan Tercihim Türkçe Projesi kapsamında da Bosna’da 7500 öğrenci ikinci dil olarak Türkçe’yi seçmiş ve öğrenmekte. Tercihim Türkçe Projesi’ne karşılık olarak da bu yıl Türkiye’de Boşnakça’yı  seçmeli ders olarak okullarımıza koyduk. Bu yılda İstanbul’da ki okullarda Boşnakça öğretilmeye ya da Bosnaca öğretilmeye başlandı. İstanbul’da Tuzla  diye bir ilçemiz var. Tuzla ilçemizle Saray Bosna’daki Tuzla şehrimiz yine bir iş birliği protokolü imzalayarak bu proje kapsamında yeni bir çalışma başlattılar. İki Tuzla bir araya gelmiş oldu.”

01-11-201701-11-201701-11-201701-11-201701-11-201701-11-201701-11-201701-11-2017 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.