İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİZ GELECEĞİZ PROJESİ TANITILDI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Üsküdar Üniversitesi ve TOGEM-DER iş birliği ile gerçekleştirilen "Biz Geleceğiz" projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.
BİZ GELECEĞİZ PROJESİ TANITILDI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Üsküdar Üniversitesi ve Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEM-DER) iş birliği ile yürütülecek olan "Biz Geleceğiz" projesinin tanıtımı paydaşlar ve proje yürütücülerinin katılımıyla yapıldı. 

Toplantıya İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Eyüp Balyemez ve Özel Eğitim Şube Müdürü Gülşen Özer, Üsküdar Üniversitesi Rektörlük Proje Direktörü Nebiye Yaşar, TOGEM-DER yetkilileri, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Birimi Koordinatörleri, Üsküdar ve Ümraniye ilçeleri Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürleri, Ümraniye ve Üsküdar Rehberlik Araştırma Merkezleri Müdürleri ve uzman öğretmenleri katıldı.

Amaç çocuk ihmalinin ve istismarının önüne geçmek

Çocuk ihmal ve istismarı üzerine hazırlanan proje, Üsküdar ve Ümraniye ilçelerinden beşer okul olmak üzere toplamda on ilkokulda yüz yüze gerçekleştirilecek. Dört modülden oluşan ve toplamda sekiz ders saati sürecek olan eğitimlerde cinsel istismarı önleme ve müdahale etme konularında öğrenciler; Güvenlik Çemberi, Bedenimi Tanıyorum, Sırlar, Bilinçli Çocuklar ve Haklarımı Biliyorum başlıklarında eğitim alacaklar. Eğitim boyunca öğrencilerle okullarda yapılacak çalışmalarda çember el kitabı, hayatta en çok kime güvenirsiniz, çizim çalışması, iyi hisseden ve kötü hisseden dokunuşlar başlıklarında etkinlikler yapılacak.

Veli eğitimlerinin gerçekleştirilmesi de planlanıyor

Proje kapsamında öğrencilerin yanında veli etkinliklerinin de gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Veliler ile; Ebeveyn Olmak, Çocuk İhmal İstismarı Nedir, Uygun Olan ve Olmayan Temaslar, Örnek Senaryolar Üzerinden Gerçekleşme Durumları başlıklarında eğitimler düzenlenmesi projenin hedefleri arasında yer alıyor. 

Projenin tanıtımını çevrim içi bağlantı sağlayarak anlatan Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, projenin tanıtımını ve sürecini katılımcılara anlattı. Projede okul çalışanlarının yanı sıra muhtarlar ve din görevlileri ile de iş birliği sağlanacağını söyleyen Sayar, projenin uzun vadede tüm ülkede yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini kaydetti. 

Pilot uygulaması ve eğitici eğitimleri Şubat 2022 tarihinde başlayacak olan projenin Haziran 2022 tarihinde sonuçlarının incelenerek orta vadede tüm İstanbul kapsamında yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

 

26-01-202226-01-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.