İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Biz Büyük Bir Aileyiz

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Veli Akademileri projesinin ilk dersi bugün saat 14.00’te Bağcılar Halk Sarayında verilecek.
Biz Büyük Bir Aileyiz

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bünyesindeki eğitim ve öğretim faaliyetleri, öğrencilerimizin akademik, sosyal ve manevi gelişimini sağlamayı hedefler. Okullarımız, eğitim felsefesi, bir dünya görüşü ve medeniyet tasavvuru olan kurumlardır.  Bu bakımdan İstanbul’daki resmî okullarda (okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim, özel eğitim) öğrenim gören öğrencilerin velilerine yönelik okul-veli arasında iletişimi ve iş birliğini güçlendirmek önemli. Müdürlüğümüz, velilerimizi bilinçlendirerek geleceğimizin teminatı çocuklarımızın mesuliyet ahlakına sahip kişiler olarak yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla İstanbul Veli Akademileri adı altında okul merkezli bir veli eğitim projesini hayata geçiriyor.

Veli Akademileri Projesi

İstanbul Veli Akademileri projesinin ilk dersi bugün 14.00’te Bağcılar Halk Sarayında verilecek.  İstanbul Veli Akademileri projesiyle; okul, veli, öğrenci üçgeninde eğitimde başarıyı artırmak, velilerin okulla öğrenci arasındaki köprü vazifesini sağlamlaştırmak amaçlanıyor. Zira bilinçli bir okul veli iş birliğinde öğrencilerde istenen davranışlara daha sağlıklı bir biçimde ulaşacakları son derece açık…

Ailede çocuğa zaman ayırma, çocuğa sorumluluk bilinci kazandırma, çocuğun sorunlarıyla ilgilenme, sıcak bir aile ortamı sağlama, örnek olma konularında faaliyetler yürütülerek öğrencilerin okul ve sosyal hayat başarılarını, velilerin okul ile olan ilişkilerini geliştirmek bu projenin ana çıkış noktasını oluşturuyor.

Eğitimde Buluşuyoruz

İstanbul Veli Akademileri projesi aynı zamanda kendi içinde de farklılıkları barındırıyor. Her okulda oluşturulan Okul Proje Yürütme Kurulu; okulun sosyoekonomik yapısı ve ihtiyaç analizine göre (okul-çevre şartları, veli ve öğrenci profili) İstanbul Veli Akademileri eğitimleri çerçevesinde uygulanacak seminer konularını ve eğitim programını belirleyecek. İl Millî Eğitim Müdürlüğünce belirlenen aile içi iletişim, bilinçli teknoloji kullanımı, huzurlu aile, örnek anne baba, sosyal çevre ve arkadaş seçimi, sorumluluk bilinci, bağımlılıklardan korunma, görgü kuralları, israf, istenmeyen davranışlar, okul kuralları, okuma kültürü, sosyal sorumluluklar gibi pek çok konu başlığı içerisinden velilerin talepleri doğrultusunda altı eğitim konusu seçilecek ve http://veliakademisi.istmem.com  üzerinde yer alan İstanbul Veli Akademileri Bilgi Sistemine giriş yapan velilere gönüllülük esasına göre okullarda eğitimler verilecek.

Eğitim uzmanları, akademisyenler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları vb. kişi ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde velilerin ilgi duyduğu alanlara yönelik yazar, akademisyen, sanatçı, sporcu gibi kişilerin okullarda konuk edilmesi sağlanacak.

İstanbul Veli Akademileri projesiyle velilere yönelik yapılacak etkinlikler ve gerçekleştirilecek atölye çalışmalarıyla klasik veli eğitimi anlayışının dışına da çıkılmış olacak. Bu projeyle velilerde “Çocuğum nasıl öğrenir?” sorusu “Ben de çocuğumla birlikte nasıl öğrenebilirim?” şekline dönüşecek. “Hep birlikte” ve “Biz büyük bir aileyiz” temalarıyla kültürel ve sanatsal etkinlikler de gerçekleştirilecek. Projeye katılan velilere eğitimler sonunda katılım sertifikası verilecek.

07-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.