İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Özveri Projesi

Bir Harf Bin İstanbul Projemizin okuma yazma kursları başladı.
Bir Özveri Projesi

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Bir Harf Bin İstanbul Projesi kapsamındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Birinci dönemde hayata geçirilen projenin hedefleri için öncelikle veriye dayalı bir hazırlık süreci başlatıldı. İl genelinde okuma yazma güçlüğü yaşayan öğrencilerin sayısının fazlalığı proje faaliyetlerini hızlandırdı.

Hep Birlikte, Akıl ve Hayal Gücüyle

Önce işimi nasıl daha iyi yaparım diye düşünerek pek çok çocuğun dünyasını değiştirmeye aday formatör öğretmenlerimiz okuma yazma öğretimine dair eğitim aldı. Bu öğretmenlerimizin 39 ilçedeki faaliyetleri neticesinde taleplerin yoğunlaşması öğrenci kayıtlarının birinci dönem boyunca devam etmesini sağladı.

Okuma yazma becerilerinin birlikte, akıl ve hayal gücüyle kazandırılabileceği anlayışını temel alan projenin öğretmen ve öğrenci kayıtları www.bhbi.istmem.com adresindeki modül sistemine yapılıyor. Kayıtlar geldikçe listeler güncelleniyor.

 Öte yandan İstanbul ölçeğinde okuma yazma becerilerini geliştirmeye dönük planlamalar da sürüyor. Fikirler, uygulamalar ve materyaller, kurslara katılan binlerce öğrencimize ilham oluyor, okuldan okula, ilçeden ilçeye yayılıyor.

Okuma yazma kursları 4 Şubat itibariyle açıldı. Öğrencilerin okuma yazma becerilerinin okuma yazma kursları ile desteklenmesi hedefleniyor. İlçe formatörleri ilçelerindeki kursları takip ediyor. Öğretmenlerimizin öğrencileri için okuma yazma becerilerini geliştirme yönünde etkinlik ve faaliyetlere başladıkları görülüyor.

Proje kapsamında okuma yazma becerilerinin desteklenmesi ve kursun nitelikli yönde sürdürülebilmesi için çalışmalar hızlandı. Öğretmenler için okuma yazma öğretiminde başvurabilecekleri kılavuz kitaplar hazırlandı. Ayrıca öğretmenler sürece dair değerlendirmelerini sistem üzerinden yapabilecek.

Üç Kategori

Okuma yazma becerisi kazandırmayı hedefleyen kurslar üç kategori şeklinde devam ediyor. Birinci kategori okuma yazmayı hiç bilmeyenler, ikinci grup okuma yazma becerilerinde güçlük yaşayanlar, üçüncü grup ise akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerinde problem yaşayanlar şeklinde ayrılmaktadır. Üç kategori için okullarda açılan kurslar sayesinde öğrencilerin okuma yazma becerilerinin desteklenmesi bekleniyor.

Yapılan değerlendirmeler ile öğrencilerin okuma yazma becerileri izlenerek takip edilmesi hedefleniyor.  Rakamlara bakmak gerekirse, sistemden alınan verilere göre şimdiye kadar 2. ve 12. sınıf arası 7016 öğrenci kurslara başladı. Önemli yol kat eden projenin kurs kayıtları 11-15 Şubat 2019 tarihleri arasında devam edecek.

Okuryazarlık Seferberliğinin Bir Parçası

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, “Projemizi şu veya bu sebeple okuma yazma becerisi kazanamayan öğrencilerimize destek sunulması yolunda uzun zamandır beklenen, umut verici bir adım olarak görüyoruz. Ülke ölçeğinde yürütülen temel okuryazarlık seferberliğinin de bir parçası kabul edilebilir. Şurası açık ki, okuma yazma bilmeyen yahut bu konuda yeterli olmayan öğrencilerimizin temel okuryazarlık becerilerini kazanmasının önemi, bizleri, projemizin etkisinin nasıl arttırılabileceği konusunda düşünmeye teşvik ediyor.  Bu bakımdan temelde bir özveri projesi olan Bir Harf Bin İstanbul’da emeği olan bütün öğretmenlerimizi kutluyorum ve onlara verebileceğimiz her türlü desteği vermenin de boynumuzun borcu olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.” dedi.

İlk hafta itibariyle öncelikle öğrencilerin okuma yazma becerilerinin değerlendirilmesi hedefleniyor. Fatih İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mucip Kına uygulanan projeyi sahada incelemek için Fatih Muallim Naci İlkokulu, Kırımlı Aslanbey İlkokulu ve  Tarık Us Ortaokulu’nu ziyaret etti.

Başvurular ve süreç için:

www.bhbi.istmem.com

https://twitter.com/birharfbinist

11-02-201911-02-201911-02-201911-02-201911-02-201911-02-201911-02-201911-02-201911-02-201911-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.