İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Farkındalık Projesi: DECSA

DECSA Projesi, öğrenme güçlüklerine ilişkin farkındalık oluşturulmasını ve öğrencilere güvenilir bir eğitim sunmak için etkili baş etme stratejileri geliştirilmesini amaçlıyor.
Bir Farkındalık Projesi: DECSA

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün koordinatör olarak yer aldığı üç ülkeden dört kurumun iş birliği ile gerçekleştirilen DECSA Projesi,  2018 yılında Erasmus+ Ana Eylem 2 (KA2) Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projeleri kapsamında Ulusal Ajans tarafından kabul edildi. 128.000 Avro Bütçeli olan projesi temelde farkındalık oluşturmayı hedefliyor

DECSA Projesi ile psikolojik bozukluklardan etkilenen öğrencilerle ilgilenen mesleki eğitim personelleri için geliştirilecek bir el kitabı yoluyla psikolojik bozuklukların davranışsal özellikleri ve ilgili öğrenme güçlükleri hakkında farkındalık yaratmak ve bu öğrencilere güvenilir bir eğitim sunmak için etkili baş etme stratejileri geliştirilmesi amaçlanıyor.  Proje ayrıca psikolojik bozukluklardan etkilenen insanların mesleki eğitimlerinin iyileştirilmesine yönelik bir dizi politika önerileri kılavuzunun da hazırlanmasını de içeriyor.

Projenin ulus ötesi başlangıç toplantısı 18-20 Şubat 2019 tarihleri arasında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve proje ortağı Kartaltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya dört farklı kurumdan sekiz kişi katıldı.

 Toplantıda Proje Koordinatörü İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzü temsilen proje uzmanları Figen Sekin ve Ömer Faruk Metin yer aldı. Toplantı açılış konuşması ve katılımcıların tanışmalarının ardından kurumların tanıtım sunuları ile devam etti.

İki güne yayılan toplantılarda, projenin tüm aşamaları, ortakların proje önerisinde belirlenen görev ve sorumlulukları, iş paketleri ve faaliyetlerin son tarihleri, tüm ortak ülkelerdeki mesleki eğitim okullarının en fazla karşılaştıkları ortak sorunların tespitine yönelik ihtiyaç analizi çalışmasının süreçleri üzerinde duruldu. Ayrıca yaygınlaştırma faaliyetleri, proje yönetimi ve finansal konular ile ilgili sunumlar ve beraberinde görüşmeler gerçekleştirildi.

Proje Ortakları:

1-         İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü (Proje Koordinatörü)

2-         Kartaltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

3-         National Association Of Professional Working With Disabled People  –Bulgaristan

4-         Universidad Complutense De Madrid İspanya

Katılımcılar

P1 İSTANBUL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 1.      Figen Sekin2.      Ömer Faruk Metin
P2 NATIONAL ASSOCIATION OF PROFESSIONALS WORKING WITH DISABLED PEOPLE 1.      Maria Goranova2.      Daniela Yoncheva
P3 UNIVERSIDAD COMPLUTENSE DE MADRID 1.      Prof. Pilar Gutiez Cuevas2.      Paco Tartera
P4 KARTALTEPE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 1.      Ali Fuat Sönmez2.      Gülin Gülizar Acıyan

 21-02-201921-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.