İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLSEM Sınavları Başladı

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, Bilim ve Sanat Merkezleri’ne (BİLSEM) alınacak yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösteren özel yetenekli öğrencilerin belirlenmesi için yapılan değerlendirme sınavları başladı.
BİLSEM Sınavları Başladı

İstanbul´da 72 bin 342 öğrencinin katıldığı 37 ilçe merkezinde yapılan sınavlar 2 Nisan´da tamamlanacak. Sınavlar, hafta sonları  4 farklı oturum şeklinde yapılacak.

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci,BİLSEM sınavlarının gerçekleştiği  okullardan biri olan Kadıköy´deki Cemal Diker İlkokulu´ndaki ilk oturuma katıldı. 

Ülkemize Katkı Sağlayacak Nesiller

Gazetecilere açıklamada bulunan Yelkenci, dünyanın her yerinde özel yetenekli çocuklara yönelik olarak farklı eğitim programlarının uygulandığını belirtti.

Zorunlu eğitim dışında çeşitli programlarla öğrencilerin özel yeteneklerinin geliştirildiğini ifade eden Yelkenci,  “Biz de bu mantığın doğru olduğunu düşünüyoruz. Bunun için Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’müzün geliştirdiği bir sistem olarak Bilim ve Sanat Merkezleri’ne (BİLSEM) önümüzde duruyor. BİLSEM’lerde özel yetenekli, özellikle zekâ, yaratıcılık ve liderlik alanlarında yüksek kapasitesi olan ve bunun yanında özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek seviyede performans gösteren öğrencileri tespit ederek, bu öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca ekstra eğitim programlarıyla yardımcı olmak, onların kendilerini bulmalarını sağlamak, aynı zamanda gelecekte ülkemize katkı sağlayacak nesiller yetiştirmek hedefleniyor” söyledi.    

İstanbul´da altı BİLSEM merkezi olduğunun altını çizen Yelkenci, sözlerine şöyle devam etti:
“Bunlar Avrupa yakasında Bahçelievler, Başakşehir ve Beşiktaş, Anadolu yakasında da Ataşehir, Kadıköy ve Kartal ilçelerimizde. BİLSEM merkezlerinde bugüne kadar yapılan alımlarla 3 bin 418 öğrenci öğrenim görüyor. Bu yıl 1, 2 ve 3’üncü sınıflardan olmak üzere velilerin talepleriyle beraber öğretmenlerin onayıyla başvuru yapan ve sisteme girişleri yapılan 72 bin 342 öğrenci var. Bugün başlayan süreçle beraber, başvuru sahibi öğrencilerimizin yapacağımız sınavlarla hakikaten özel yetenekli olup olmadıkları ve bu alanda bir eğitime dâhil olup olmamalarının gerekliliği noktasında sınava tabi tutacağız."   

Üç Aşamalı Sınavlar   

Yelkenci, 1. sınıftan 3. sınıfa kadar herhangi bir aralıktaBİLSEM’e dahil olan  öğrencinin 18 yaşına kadar eğitime devam ettiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

BİLSEM sınavları genelzekâ yetenek testi, resimde bir uygulama, müzikte ise canlı performans sınavı olmak üzere aşamalı olarak gerçekleştiriliyor. Ayrıca tabletler ile yapılan sınavlar önce animasyonda nelerle karşılaşacakları gösteriliyor daha sonara örnek sorular çözdürülüyor. Çünkü çocuklarımızı doğrudan sınava sokup heyecanlarını arttırmamak için ısınma turları yapıyoruz.  Ardından hazır olduklarında ise önlerinde butona basıp sınava başlayabiliyorlar.”

Öğrenciler Beş Programa Tabi Tutuluyor

Sınavı kazanan öğrencilerin BİLSEM’lerde sıralı olarak beş programa tabi tutulduğunu ve bunlardan ilkinin oryantasyonolduğunu aktaran Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

 “İkincisi destek programı bu seviye çok önemli öğrenciler ilerde görecekleri özel yeteneklerine yardımcı olacak araçları elde ediyorlar. Örnek olarak iletişim becerileri, grupla çalışma yöntemleri bilimsel teknik araştırma teknikleri, bilgisayar, yabancı dil gibi amaç ilerde ihtiyaç duyacakları zemini oluşturmak. Üçüncü aşama ise bireysel yeteneklerini fark ettirme programı. Dördüncü aşama geliştirme programı. Beşinci aşama proje üretim ve yönetim programları. Bu çocuklarımızın ayrı bir yerde eğitim almalarını değil toplum içinde sosyalleşerek yeteneklerini geliştirmelerini istiyoruz. İzole edilmiş bir alanda asosyal yetişmelerini istemiyoruz. Çünkü her ne kadar özel yetenekleri olursa olsun sosyal olmadıktan sonra kendilerine ve çevrelerine zarar vereceklerdir.”

14 Nisan´da açıklanacak sınav sonuçlarının ardından başarılı olan öğrencilerin 8 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında bireysel değerlendirmesi yapılacak. 15 Temmuz´da açıklanacak bireysel değerlendirme sonucuna göre BİLSEM merkezlerine kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları da 4-8 Eylül´de gerçekleştirilecek.

13-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-201713-02-2017

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.