İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilişim Teknolojileri Eğitimleri

Uluslararası Sertifikasyonlu Bilişim Teknolojileri Eğitimleri İş Birliği Protokolü imzalandı.
Bilişim Teknolojileri Eğitimleri

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüz ile Apple Teknoloji ve Satış Limited Şirketi, Microsoft Yetkin Eğitici Ortağı IDE Yazılım Donanım Bilişim Hizmetleri Danışmanlık Ltd. Şti, Cisco Eğitici Ortağı Ağ Yöneticileri Derneği ve Bilge Adam Bilişim Grubu Arasında Uluslararası Sertifikasyonlu Bilişim Teknolojileri Eğitimleri İş Birliği Protokolü imzalandı.

Çift Kanatlı Gençler

İş birliği protokolü temelde Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerimize uluslararası sertifikasyonlu bilişim teknolojileri eğitimlerinin verilmesine yönelik. Böylece çocuklarımızın gelecekte yönelecekleri meslek alanlarında sektörün talep ettiği özelliklere uygun,  çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış, yeni bilgiler üretebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı, duyarlı, ahlaklı bireyler olarak içinde bulundukları şartların gerektirdiği teknik bilgilere haiz, geleceğe hazır çift kanatlı gençler olarak yetiştirilmesi sağlanacak.

Yol Haritamız

İstanbul Erkek Lisesinde düzenlenen törende konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Safran, Millî Eğitim Bakanlığı olarak bir vizyon belgesi hazırladıklarını hatırlatarak, “2023 Vizyon Belgesi adını verdiğimiz bu belge Millî Eğitim Bakanlığının gelecek yol haritasını belirleyecek olan bir külliyat. Bakanlık olarak eğitim sistemimize yani Türkiye´nin eğitim sistemine bütüncül bir yaklaşımı hedef aldık.” dedi.

Millî Eğitim Bakanlığının geçmişteki akademik kadrosu, eğitim anlayışı ve tecrübelerinden de faydalandıklarına dikkati çeken Safran, şöyle devam etti: “Gelecekte Türk eğitim sistemini kalkındırabilecek bu bütüncül yaklaşımı, bütün paydaşlarla, STK´ler, sendikalar, akademi ve iş dünyasının görüşlerini alarak hazırladık. Bu vizyon belgesinde parametreler çok değişik. Orta öğretimle ilgili bir konuyu aldığınız zaman alt basamakları var. Temel eğitimle ilgili bir konuyu aldığınız zaman onun alt parametreleri var. Dolayısıyla bütün bunlarda çok daha sağlıklı yol alabilmenin en güzel yolu meseleye bütün olarak bakmaktır. Bu anlamda çocuklarımıza sadece okullar yeterli mi? Okullarda verdiğimiz bilgiler sadece yeterli olabiliyor mu? Bu çocukların geleceğe özellikle hazırlanmaları konusunda yan destekler neler olabilir? Bu çocukların bilgileri ve becerilerini artırmada neler yapabiliriz? konularında da çok yönlü bir bakış açısı geliştirdik. Herkesten çok büyük destek görüyoruz. Herkes en azından bizim gerçekten başarılı olmamız konusunda katkıda bulunuyor.”

 Bilişim Çağındaki Değişim

Eğitimin bilgi teknolojileri noktasındaki çekici gücü olarak nitelediği dört firmaya teşekkür eden Bakan Yardımcımız Safran, “Bilişim çağındaki değişimin önümüzdeki yıllarda insanoğlunu hiç beklemediğimiz ve karşılaşmadığımız bir sınava tabi tutacağının farkındayız. Gençlerimiz ve çocuklarımızın bu protokolle neler kazanabileceğine inanan böyle bir kitle ile yapıldığını görüyorum. Bunun bütün eğitim-öğretim kurumlarına hızla yayılacağını da düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Safran, konuşmasının ardından Ortaöğretim Genel Müdürü Cevdet Vural, Cisco Eğitici Ortağı Ağ Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akın, Bilge Adam Bilişim Grubu Yönetici Ortağı Cem Serkan Çevik, Microsoft Yetkin Eğitici Ortağı IDE Yazılım Donanım Bilişim Hizmetleri Danışmanlık Limited Şirketi Proje Direktörü Ömer Sarpdağ ile protokol imzalayarak, öğrencilerle bir süre sohbet etti.

İmzalanan iş birliği protokolüyle öğretmen ve öğrencilerimizin akademik, mesleki ve kişisel gelişime katkı sağlanması, bilişim teknolojilerindeki gelişmelerle yeni uygulamalar konusunda bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Protokol ayrıca bilişim teknolojileri alanında uluslararası geçerliliği olan sertifikasyonlu eğitimlerin verilmesi, bilişim teknolojileri alanında yetişmiş bireylerin bilimsel birikimlerinin paylaşılarak, yeni fikirler üretilmesine imkân sağlanması da hedefleniyor.

Pilot Uygulamalar

Bilişim teknolojileri eğitim programlarını düzenleyen protokol kapsamında Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüze bağlı dört okulda pilot uygulama başlatılacak:

  • Maltepe Kadir Has Anadolu Lisesinin 9. sınıfında öğrenim gören 170 öğrencisine Apple’a ait “Herkes Kod Yazabilir” (Everyone Can Code) programının içeriğinde yer alan “Kodlamayı Öğren 1&2-Swift Playgrounds” (Learn to Code 1&2- Swift Playgrounds),   
  • İstanbul Erkek Lisesinin 10. sınıfında öğrenim gören 25 öğrenciye Bilge Adam firması tarafından Microsoft Excel ile Veri Bilimine Giriş (Introduction to Data Analysis with MS Excel),
  • Pertevniyal Lisesinin 9. sınıf öğrencilerine Microsoft Yetkin Eğitici Ortağı IDE Danışmanlık firması tarafından ‘Software Development Fundamentals’’ ve “HTML5 Application Development Fundamentals”,
  • Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesinin hazırlık, 9.,10. ve 11. sınıflarında öğrenim gören 40 öğrenciye CISCO Eğitici Ortağı Ağ Yöneticileri Derneği tarafından “CCNA 1 (Bilgisayar Ağlarına Giriş Dersi) ve CCNA 2 (İleri Ağ Teknolojileri Dersi)

 

08-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.