İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilimler Tarihini Keşfederek Öğrenmek

Ümraniye 60. Yıl Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerimiz, Fuat Sezgin’in İzinde Projemiz kapsamında İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesini ziyaret ettiler.
Bilimler Tarihini Keşfederek Öğrenmek

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Fuat Sezgin’in İzinde Projesi ile medeniyetimizin sahip olduğu bilimsel ve kültürel değerlerin farkında olan öğrenciler yetiştirmeyi ve öğrencilerde bilim, kültür ve sanat bilincini geliştirmeyi amaçlıyor.

Bu çerçevede en önemli bilgileri edinmenin yollarından biri olan müzeler,  öğrencilerimizde yaratıcı ve yorumlayıcı düşünceyi geliştiren yeni bir alan olarak bugün birçok ülkede okul eğitiminin bir parçası olarak kabul ediliyor. Bu düşünceden hareketle okullarımız İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ziyaretlerini tüm hızıyla devam ettiriyor.

Bilimler Tarihini Fark Ettiren Müze

Gülhane’deki İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Müslüman bilim adamlarının yüzyıllar boyu insanlığa armağan ettiği icat ve keşiflerini bilim tarihinin değişik disiplinlerdeki evrimini kapsamlı bir şekilde sunuyor. Astronomi, coğrafya, gemicilik, zaman ölçümü, geometri, optik, tıp, kimya, mineraloji, fizik, mimari, teknik ve harp tekniği sahalarında sistematik bir düzenle sergilenen eserler, İslam Bilimlerinin büyük keşif ve muazzam buluşlarını gösteriyor. Ayrıca bu keşif ve buluşların değişik yollardan Avrupa’ya geçip orada nasıl kabul gördüğünü nefis bir görsellikle ziyaretçilerine apaçık bir şekilde  gösteriyor. Böylece bilimler tarihinin de bir bütün olduğunu, gerçeğe uygun, hislerden ve önyargılardan uzak, tam bir objektiflikle ispatlanıyor.

Heyecan, Merak ve Memnuniyet

Fuat Sezgin’in İzinde Projesi kapsamında, Ümraniye 60. Yıl Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerimiz, Fuat Sezgin’in İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesini ziyaret ettiler. Öğrencilerimizin heyecan, merak ve memnuniyetlerini ifade eden proje sorumlusu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenimiz Zehra Zülâl Hakyemez, “İslam kültür ve medeniyetinin bilimsel ve teknolojik mirasının daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere en doğru şekilde anlatmak gerekiyor. Bu bağlamda okulumuzun dördüncü sınıflarıyla yaptığımız müze ziyaretimiz faydalı ve güzel geçti. Değerli Fuat Sezgin hocamızın yaptığı çalışmalar ve ilme olan iştiyakı, minik gönüllerde büyük coşkuya vesile oldu ve olmaya da devam edecektir.” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

Gezerken bilgilendiren bu ziyaretler, meraklı öğrenciler için müze gezisini adeta bir keşfe dönüştürüyor.

26-02-201926-02-201926-02-201926-02-201926-02-201926-02-201926-02-201926-02-201926-02-201926-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.