İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin

Öğretmenlerimiz arasında düzenlenen Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin konulu makale yarışmasının sonuçları açıklandı.
Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin

İslâm Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin'in geçen yıl vefatının ardından içinde bulunduğumuz yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" ilan edildi. Bu çerçevede, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Üsküdar Üniversitesi iş birliği ile öğretmenlerimiz arasında "Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin" konulu bir yarışma düzenledi

Fuat Sezgin'i Anmak ve Anlamak

Yarışmanın konusu, bilim tarihçiliği açısından büyük bir değeri ve katkısı olan Fuat Sezgin'i anmak, anlamak ve onun çalışmalarının Batı merkezli bilim tarihçiliğinin tek boyutluluğunu aşma sürecine katkılarıydı. Yarışmayla, öğretmenlerimizin bilim tarihçiliğine damga vuran Fuat Sezgin ve çalışma alanları konusunda yaptıkları araştırmaları makale türü şeklinde paylaşması amaçlandı.

Fuat Sezgin'in, 30 Haziran 2018'de vefat ettiğini hatırlatan  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla geçen yılın eylül ayında Resmî Gazete'de yayımlanan genelgeye göre 2019'un "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edildiğini hatırlattı. Yazıcı, bu kapsamda geçen eğitim öğretim yılından itibaren Fuat Sezgin'in İzinde Projesini Hayata geçirdiklerini kaydetti. Yazıcı, projenin Sezgin'in çalışmalarını öğrencilerimize tanıtmayı, onların bilim, tarih, teknoloji ve kültürle ilgilenmesine yönelik olduğunu ifade etti.

Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğitim kurumlarımızın Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi doğrultusunda eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmenin yanı sıra, kültürel mirasın araştırılması, bu yöndeki araştırmaların geliştirilmesi, alanında öne çıkan isimleri öğrencilerimize tanıtmaya yönelik çalışmalar yapmaları gerekiyor. Bu bağlamda Fuat Sezgin çok değerli bir isim."

Fuat Sezgin'in hem geçmiş hem şimdi hem gelecek için çok değerli olduğunu ve bu çerçevede onun mirasını fark ettirmek ve tanıtmak için vefatının ardından Fuat Sezgin'in İzinde Projesi için çalışmaya başladıklarını kaydeden İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı,  bilimler tarihi araştırmalarına katkı çerçevesinde öğretmenler için de bir makale yarışması düzenlediklerini ifade etti.

Yarışma ile bilim tarihi ve İslâm bilim tarihiyle ilgili alanlarda Fuat Sezgin'in çalışmalarına dikkat çekmeyi amaçladıklarını vurgulayan Yazıcı, yarışmaya birbirinden kıymetli makalelerle başvuru yapıldığını kaydetti.

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı,  yarışma sürecine ilişkin şu bilgileri verdi: "Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin konulu öğretmenler arası makale yarışması için öğretmenlerimizin kaleme aldığı makaleleri bilimler tarihi, İslâm bilimler tarihi veya ilgili bir alanda olması gerekiyordu. Bu şartları taşıyan eserler akademik bir seçici kurul tarafından değerlendirildi. Yarışmaya katılan ve ödül alan öğretmenlerimizi canı gönülden kutluyorum."

Sonuçlar ve Ödül Töreni

Değerlendirme sonucundaki sırlama şöyle oluştu.

Mehmet Furkan Ören (Tuzla Vala Gedik Özel Eğitim Meslek Okulu) "Oryantalizm, Oksidentalizm ve Fuat Sezgin" başlıklı makalesiyle birinci oldu.  

Kamil Ergenç (Tuzla Zübeyde Hanım İlkokulu) "Oryantalizmi Mağlup Eden Bilge: Fuat Sezgin" makalesiyle ikinci oldu.

Ayhan Uyanık (Fatih Halk Eğitim Merkezi) "Oksidentalist Bir Düşünür: Fuat Sezgin"  başlıklı makalesiyle üçüncü oldu.

Mansiyon ödülü ise  "Kâtip Çelebi'den Prof. Dr. Fuat Sezgin'e Bilim ve Düşünce Mirasımızı Keşif Yolculuğu" başlıklı makalesiyle Emrullah Bulut'a (Ataşehir Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi) verildi. 

Kazananlarım ödülleri Üsküdar Üniversitesi iş birliğinde düzenlenecek bir törenle sahiplerine takdim edilecek. 27-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.