İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz Üsküdar Üniversitesi iş birliği ile öğretmenlerimiz arasında "Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin" konulu bir yarışma düzenliyor.
Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin

İslâm Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin'in geçen yıl vefatının ardından içinde bulunduğumuz yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" ilan edildi. Bu çerçevede, İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz Üsküdar Üniversitesi iş birliği ile öğretmenlerimiz arasında "Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin" konulu bir yarışma düzenliyor.

Fuat Sezgin'i anmak ve Anlamak

Yarışmanın konusunu, bilim tarihçiliği açısından büyük bir değeri ve katkısı olan Fuat Sezgin'i anmak, anlamak ve onun çalışmalarının Batı merkezli bilim tarihçiliğinin tek boyutluluğunu aşma sürecine katkıları oluşturmaktadır. Yarışmayla, öğretmenlerimizin bilim tarihçiliğine damga vuran Fuat Sezgin ve çalışma alanları konusunda yaptıkları araştırmaları makale türü şeklinde paylaşması amaçlanmaktadır.

Fuat Sezgin'in, 30 Haziran 2018'de vefat ettiğini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla geçen yılın eylül ayında Resmi Gazete'de yayımlanan genelgeye göre 2019'un "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edildiğini hatırlattı. Yazıcı, bu kapsamda geçen eğitim öğretim yılından itibaren Fuat Sezgin'in İzinde Projesini uygulamaya koyduklarını kaydetti. Yazıcı, projenin Sezgin'in çalışmalarını öğrencilerimize tanıtmayı, onların bilim, tarih, teknoloji ve kültürle ilgilenmesine yönelik olduğunu ifade etti.

Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğitim kurumlarımızın Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi doğrultusunda eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmenin yanı sıra, kültürel mirasın araştırılması, bu yöndeki araştırmaların geliştirilmesi, alanında öne çıkan isimleri öğrencilerimize tanıtmaya yönelik çalışmalar yapmaları gerekiyor. Bu bağlamda Fuat Sezgin çok değerli bir isim."

Çalışma Azmi ve Okuma Kültürü

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, merhum Fuat Sezgin'in zekâsı, memleket sevgisi, çalışma azmi, okuma kültürü, kişiliği ve bilim tarihindeki başarılı çalışmalarıyla çığır açan bir bilim insanı olduğunun altını çizdi. Sezgin'in ortaya koyduğu eserlerin, bilim tarihinin yazılmasında çok köklü dönüşümler meydana getirdiğine işaret eden Yazıcı, "Bildiğiniz üzere Fuat Sezgin, insanlığın bilim mirasının sadece Batı'ya mal edilemeyeceğinde ısrarcı oldu. Bu çerçevede İslâm medeniyetinin bilimsel gelişmelere göz kamaştıran katkısını çeşitli boyutlarıyla gün ışığına çıkardı. Böylece, İslâm dünyasının bilimsel çalışmalar yapmak için ihtiyaç duyduğu özgüven sürecine de önemli bir katkı sağladı. Hiç kuşkusuz bu eşsiz dehanın eserleri ve çalışmaları üzerine söyleyecek çok şey var." dedi.

Fuat Sezgin'in, 1960 sonrasında Almanya'ya gittiğini ve akademik çalışmalarını bu ülkede sürdürmek zorunda kaldığını hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, "Türkiye'den uzakta olmasına rağmen milletine olan bağlılığıyla çalışmalarını sürdüren Fuat Sezgin, Gülhane'de İslâm Bilim Tarihi Müzesi ve Kütüphanesi'nin kurulmasındaki çaba ve katkılarıyla örnek bir tutum sergiledi. Bu iki önemli mekânı mutlaka görmek lazım, kelimeler tarif etmeye yetmez, dokunabilecek mesafede olmanız gerekir. Bizler de müzeleri ve kütüphaneleri öğrenme mekânı olarak önemsediğimiz için öğrencilerimizin mümkün mertebe bu mekânları ziyaret etmesini sağlamaya çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Başvuru Süreci

Fuat Sezgin'in hem geçmiş hem şimdi hem gelecek için çok değerli olduğunu ve bu çerçevede onun mirasını fark ettirmek ve tanıtmak için vefatının ardından Fuat Sezgin'in İzinde Projesi için çalışmaya başladıklarını kaydeden İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı,  bilimler tarihi araştırmalarına katkı çerçevesinde öğretmenler için de bir makale yarışması düzenlediklerini ifade etti.

Yarışma ile bilim tarihi ve İslâm bilim tarihiyle ilgili alanlarda Fuat Sezgin'in çalışmalarına dikkat çekmeyi amaçladıklarını vurgulayan Yazıcı, yarışmaya başvuru sürecinin başladığını bildirdi.

Değerlendirme ve Ödül Töreni

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, ödül kategorileri ve değerlendirme süreçlerine ilişkin şu bilgileri verdi:

"Bilimler Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin konulu öğretmenler arası makale yarışması için öğretmenlerimizin kaleme alacakları makalelerin bilimler tarihi, İslâm bilimler tarihi veya ilgili bir alanda olması gerekiyor. Bu şartları taşıyan eserler akademik bir seçici kurul tarafından değerlendirilecek."

Yarışmaya İstanbul'daki tüm öğretmenlerimizin katılabileceğini belirten Yazıcı, makalelerin ön değerlendirmesinin okullar ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılacağını, ardından ise ilçeleri temsil eden tüm makalelerin seçici kurul tarafından değerlendirilerek sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.  Kazananlara ödül verileceğini dile getiren Yazıcı, ödüllerin Üsküdar Üniversitesi iş birliğinde düzenlenecek bir törenle sahiplerine takdim edileceğini sözlerine ekledi.

15-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.