İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim ve Sanat Merkezleri de tüm imkânları ile yeni tip koronavirüsle mücadele sürecine katkı veriyorlar.

Bilim ve Sanat Merkezleri de tüm imkânları ile yeni tip koronavirüsle mücadele sürecine katkı veriyorlar.  
Bilim ve Sanat Merkezleri de tüm imkânları ile yeni tip koronavirüsle mücadele sürecine katkı veriyorlar.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün tüm birimlerinde hizmet kapasitesini her geçen gün arttırıyoruz. Salgınla mücadelede Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimiz yanında Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) harekete geçirildi. Bu kapsamda Bakanlığımızın koordinesinde altyapı ve AR-GE çalışmalarına ara vermeden devam edildi BİLSEM'lerde yeni adımlar atıldı.

Bilim ve Sanat Merkezlerinin ürettiği 10 binlerce koruyucu yüz siperliği aile hekimliklerimize, devlet hastanelerimize, eğitim ve araştırma hastanelerimize teslim edildi. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ülkenin yeni tip koronavirüse karşı verdiği mücadelenin ve bu mücadele kapsamında alınan tedbirlerin titizlikle sürdürüldüğünü belirtti.

Çeşitlenen Üretim ve BİLSEM'ler

Yazıcı, bu süreçte Bakanlığın tüm imkânları seferber ettiğini vurguladı. Meslek liselerinde temizlik ve dezenfeksiyon malzemelerinden cerrahi maske üretimine, tek kullanımlık önlük ve tulum üretiminden yüz koruyucu sipere kadar tüm alanlarda yoğun üretim yapıldığını ve bunların vatandaşların hizmetine sunulduğunu ifade etti.

Yazıcı "Bu kapsamda Bilim ve Sanat Merkezleri de tüm imkânları ile sürece katkı veriyorlar. Sağlık personeli ve emniyet güçleri tarafından ihtiyaç duyulan ateş ölçerli maske, laringoskop ve yüz koruyucu siperlik gibi ürünleri geliştirip üreten Bilim ve Sanat Merkezlerimiz mücadele sürecinde destek sunuyor. Yüz koruyucu siperlik ihtiyacını karşılamak için 3-D yazıcılarla üretim yapılıyor. Tüm üretimi ihtiyaç duyulan noktalarda sağlık birimlerimize valiliğimizin koordinasyonuyla ücretsiz olarak ulaştırıyoruz. Bu süreçte emniyet mensuplarımız; gece gündüz demeden, hastanelerde canlarını hiçe sayarak çalışan sağlık personeline, pandemi ile mücadelede ilgili makamların aldığı koruyucu tedbirlerin uygulanması için ülkenin her köşesinde fedakârca çalışanlara ve evinde kalması gereken vatandaşlara tüm hizmetlerin ulaştırılmasında aktif rol oynuyor. Bunun için emniyet teşkilatımızı Bilim ve Sanat Merkezlerimiz tarafından yapılan koruyucu ürünlerle tam güçle destekliyoruz. Sürece katkı veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." dedi

Özveri ve Gayret

Millî Eğitim Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ile koordineli bir şekilde bu süreci yönetiyor. Tüm illerde valiliklerimiz, üretilen ürünlerin dağıtımına destek oluyor. Emniyet güçlerimiz bu süreçte fedakârca çalışıyorlar. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından emniyet mensuplarına 20 bin adet siperlikli koruyucu maske hediye edildi. Polis Haftasını da kutlayan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, kurumlarımızın ürettiği maskeleri İstanbul İl Emniyet Müdürü Sayın Dr. Mustafa Çalışkan'a teslim etti.

Ülkenin içinden geçtiği bu zorlu günlerde sahada çalışanlar kadar sahada çalışanlar için üretim yapanların da yüce bir hizmet yürüttüklerini vurgulayan Yazıcı, başta İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan olmak üzere ve tüm emniyet çalışanlarına teşekkür etti.

İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan ise İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü özelinde Millî Eğitim Bakanlığının yürüttüğü çalışmanın, zor günlerde Türkiye'de bulunan tüm kurumların birbirleri için nasıl azimle çalışabileceklerini gösterdiğini ifade etti.

Yeni tip koronavirüse karşı alınan tedbirler çerçevesinde sağlık çalışanları ve emniyet güçleri ile birlikte tüm kamunun gayret ve özveriyle çalıştığını, bu özveri ve gayret ile de salgının yenileceğini vurgulayan Çalışkan,  böylesine anlamlı bir günde emniyet güçlerine destek veren başta İl Millî Eğitim Müdürümüz olmak üzere tüm bakanlık çalışanlarına teşekkür etti.

Bilim ve Sanat Merkezlerimizin fedakâr idareci ve öğretmenleri ürettikleri siperlik yanında hastaların solunum yetmezliği aşamasında entübasyon tüpünün yerleştirilmesinde kullanılan ve hasta ile sağlık çalışanının mesafesini koruyan "video laringoskop" cihazı sapı, N95 maskelerin takoz parçaları ve ayrıca maske tokası da üretiyorlar.

Bilim ve Sanat Merkezlerimizin çalışmalarının koordinesini İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Mustafa Kubilay yürütüyor. Çeşitli inovatif çalışmaları da İSTKA projelerine başvuru yapan Bilim ve Sanat Merkezlerimiz ortamı virüsten arındıran makinalar ve sterilizasyon robotları üretme çalışmalarını sürdürüyorlar.

30-04-202030-04-202030-04-202030-04-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.