İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim Olimpiyatları Hazırlık Eğitimi Seçme Sınavı

Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi öğrenci eğitimleri çerçevesinde bilim olimpiyatları hazırlık eğitimleri seçme sınavlarına 217 bin öğrencimiz katıldı.
Bilim Olimpiyatları Hazırlık Eğitimi Seçme Sınavı

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüz 2023 Vizyonu doğrultusunda Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesini uyguluyor. Proje temelde bilim olimpiyatları faaliyetleriyle yarışmalarının içeriğini ve önemini anlatmak,  bilim olimpiyatlarına katılımın artarak yaygınlık kazanmasını sağlamayı amaçlıyor.

Ayrıca bütün bilim dallarının temelini oluşturan matematik, fen bilimleri ve bilişim teknolojilerinde ileri düzey çalışmalar yapabilecek potansiyele sahip öğrencileri erken yaşlarda keşfederek onlara fırsat tanımak; onların rekabet güçlerinin artırılarak temel bilimlerin sevdirilmesini sağlanması da projenin amaçları arasında yer alıyor.  

Bu çerçevede, ulusal/uluslararası yarışmalara katılım sağlamak/düzenlemek, uluslararası yarışmalara katılarak ülkemizin matematik, fen bilimleri ve bilişim teknolojilerinde varlığını dünyaya duyurmak ama aynı zamanda matematik, fen bilimleri ve bilişim teknolojilerinde dünyadaki çalışmaların yakından izlenmesi hedefleniyor.

İki Aşamalı Sınav

Proje kapsamındaki bilim olimpiyatları hazırlık eğitimleri seçme sınavları tamamlandı. İki aşamalı gerçekleştirilen ve ilki 28 Aralık 2018’de ikincisi ise 12 Ocak 2019’da gerçekleştirilen seçme sınavları İstanbul genelindeki ortaokullarda eş zamanlı uygulandı.

Birinci aşama seçme sınavında tüm 5. sınıf öğrencilerine, tamamı Proje İl Komisyonu üyesi olan matematik öğretmenleri tarafından üst düzey düşünme becerilerini ölçecek şekilde hazırlanan 30 sorudan oluşan çoktan seçmeli bir sınav uygulandı.

Birinci aşamayı geçen öğrenciler ikinci aşama sınavında benzer bir testten geçirilerek hem hazırlık eğitimi almaya hak kazandı hem de matematik alanına ilgi duyan arkadaşlarıyla bir araya gelme şansı elde etti.

İstanbul’un 39 ilçesinde uygulanan bilim olimpiyatları seçme sınavına tüm ortaokullardan toplam 217 bin 5. sınıf öğrencisi katıldı.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.