İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilgi Gelecektir

Bayrampaşa Hacı İlbey İlkokulu’nun kendi imkânlarıyla oluşturduğu Z-Kütüphane açıldı.
Bilgi Gelecektir

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün sosyal ve kültürel projeleri sürerken, öğrencilerimizin çağın gerekleri doğrultusunda, bilgiye ulaşmada eşit fırsatların oluşturulması amacıyla kütüphaneleri merkeze alan Kütüphanede Hayat Var Projesinin yaygınlaştırılması çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor.

Bu kapsamda,  okul kütüphanelerinin işlevsel hâle getirilmesi ve kütüphane çeşitliliğinin arttırılması da planlandı. Projenin uygulanmaya başlamasının ardından okullarımızın kütüphanelerinin daha nitelikli kılınması için farkındalık oluşturuldu

Okul kütüphanelerinin hayata geçmesi bağlamındaki çalışmalar, Bayrampaşa Hacı İlbey İlkokulu’nun kendi imkânlarıyla oluşturduğu Z-Kütüphanenin açılışıyla devam etti. Kurulan Z-Kütüphane, klasik kütüphane anlayışından farklı özellikler taşıyor. Kütüphane gerek fiziki şartları gerekse teknolojik altyapısı ile kütüphanecilik anlayışına farklı bir boyut kazandırıyor. Z-Kütüphanede rahat oturma grupları, asimetrik kütüphane grupları ve bilgisayardan elektronik eğitim ve internetten zekâ oyunlarına kadar birçok materyal bulunuyor.

Eğlenerek Öğrenme İmkânı

İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Yusuf Uzantı, Bayrampaşa Hacı İlbey İlkokulu’ndaki kütüphaneyi ziyaret etti. Eğitim adına yapılan tüm projelerin her zaman destekçisi olduklarını ifade eden Yusuf Uzantı, “Okullarımızda Z-Kütüphanelerin sayısı günden güne artmaya devam ediyor. Öğrencilerimiz kütüphanelerde, bilgi edinme, anlama, hayal kurma ve yaratıcılıklarının geliştirilmesi için çeşitli fırsatlar yakalayacak. Zenginleştirilmiş kütüphaneler büyük bir boşluğu dolduruyor. İlgi çektiğini de gözlemliyoruz. Öğrencilerimizin Z-Kütüphaneler ile bilgiye kolayca ulaşılabilecek ve daha da önemlisi eğlenerek öğreneceklerini tahmin ediyorum. Eğitim ortamlarımızın kitapla ve kütüphane ile buluşmasını önemsiyoruz. Hacı İlbey İlkokulu’na Z-Kütüphane kazandırmak için canla başla çalışan herkese emekleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Okuma Alışkanlığı Kazanmak

Hacı İlbey İlkokulu Müdürü Rıza Gerem ise kütüphanenin açılış süreci hakkında şunları söyledi: “Öğrencilerimizin en iyi eğitimi alması ve okuma alışkanlığını kazanmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Aslında her şey Kütüphanede Hayat Var Projesi ile başladı. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün başlattığı proje, bizleri böylesi bir kütüphane oluşturmak için teşvik eden asıl unsur oldu. Okulumuzun bir kütüphanesi daha doğrusu bir kitaplığı mevcuttu ancak öğrencilerimizi cezbedecek bir ortam sunmuyordu. ‘Hayat’ın canlılığından çok uzaktı. Hacı İlbey İlkokulu idaresi ve okul aile birliği bir araya gelerek önceki tecrübelerimizden de faydalanarak çocuklarımız için içinde ‘hayat’ olan bir kütüphane oluşturmaya karar verdik. Çocuklarımızın kendini çocuk olarak hissedebilecekleri ve aynı zamanda okudukları masal ve öykülerin içine adeta yolculuk yapabilmelerini sağlayan bir mekân hazırladık.”

19-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.