İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beyoğlu Bilim Şenliği

Beyoğlu Kaymakamlığı, Beyoğlu Belediyesi, Beyoğlu İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, FSM Vakıf Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından organize edilen Beyoğlu Bilim Şenliği büyük bir coşkuyla başladı.
Beyoğlu Bilim Şenliği

 Beyoğlu Belediyesi, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından TÜBİTAK’ın desteğiyle gerçekleştirilen Bilim Şenliği Taksim Meydanı’nda düzenlendi. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Meraklı Zihinler Bilim Şenliği” etkinliğine katılan yüzlerce öğrenci çeşitli deneyler yaparak eğlenerek öğrendi.

İki gün sürecek olan Bilim Şenliğinde, aynaların sonsuz dünyasından DNA izolasyonuna, mikroskop incelemelerinden organ diseksiyonuna, robot tasarımından uzay küresine kadar birçok atölye çalışması ile deneyler çocuk ve gençlerle buluşuyor.

İstanbul’da yapılan ilk büyük çaplı bilim şenliği olma özelliğini taşıyan “Meraklı Zihinler Bilim Şenliği”nin açılış açılışına; Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Kaymakamı Sayın Mustafa Demirelli, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Musa Duman, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil, Beyoğlu İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Cemil Sarıcı, Özel Büro Şube Müdürümüz Ahmet Özdemir ve Din Öğretimi Şube Müdürümüz Sayın Mustafa Akhan’ın yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi 14 yaşındaki Furkan Küçükbayrak, yaptığı deneyi anlattıktan sonra bilimin insan yaşamı için önemini anlattı. Küçükbayrak, “Kimyanın ve fiziğin insanın her anında olduğunu fark ettikten sonra bunu yorumlamak insanın çok hoşuna gitmeye başlıyor. İlerleyen zamanlarda kimyada fizikte bir yerlere gelerek değerlendirmek istiyorum. Bugün burada çok güzel bir festival düzenleniyor. Öğrenciler geliyor ve pek çok deney yapabiliyor. Herkes buraya gelip bir bakmalı, eminim buradaki stantlar herkesin hoşuna gidecek” diye konuştu.

Öğrenciler Yaşayarak Öğrendi

Deneylerin öğrencilerin yaşayarak öğrenmesine katkı sunduğunu belirten öğretmen Deniz Duman, “Soyut kavramları somutlaştırarak daha kalıcı hale getiriyoruz” dedi.

Fen Bilgisi Öğretmeni Elvin Gökalp, “Bizim amacımız TÜBİTAK 4007’de öğrencilerin bilime olan ilgisini artırmak. Çocuklarımıza bu merak tohumunu ektiğimiz zaman onların bunu geliştireceğine inanıyoruz. Burada basit deneyleri yaptırarak ilgilerini bilime çekmeye çalışıyoruz” dedi.

Bilimin insan için büyük önem arz ettiğini kaydeden 11 yaşındaki Mert Çay, “Bilim sayesinde dünyamız gelişiyor. Hiç bilinmeyen hastalıklara çare bulunuyor. Çocukların hayal gücü gelişiyor. Bu yüzden bilim çok önemli” şeklinde konuştu.

Gelecek Bilimde

“Bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu bir çağdayız” diyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Önemli olan öğrencilerimizi bilime, teknolojiye, inovasyona yönlendirebilmek. Gelecek bilgisayarda, sanayide. Bu tür etkinlikler hem bizi hem gençlerimizi heyecanlandırıyor. Çünkü gelecek bilimde” diye konuştu.

Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli de, günümüz çağında bilgiyi üretme, üretilen bilgiye ulaşma ve bu bilgiyi kullanmanın önemli olduğunu belirterek, “Bazen bir bakıyorsunuz dünyada insanlar bir yazılımla 3-4 tane genç bir araya geliyor, sadece bilgisayar alt yapısında o teknik bilgiyi uygulamaya dönüştürerek geliştirdikleri bir yazılımla dünyada milyarlarca dolarlık ciroya ulaşıyor. Belki o bilgiye biz sonra ulaştığımızda sadece üretilen teknolojinin, bilginin kullanıcı olarak alıyoruz. O nedenden dolayı üretilen bilginin uygulamaya dönüştürülmesi, teoriden pratiğe aktarılması noktasında bizlerin daha küçük yaşlarda öğrencilerimizi bu yola kanalize etmenin çok önemli. Son dönemde imkânı olan okullarımızda kodlama eğitimi verilmesi, iş eğitimi gibi benzeri etkinliklerinin bu noktada önemli olduğunu kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ise Türkiye´nin bilim konusunda toplumun her kesimiyle atılım içerisinde olduğunu ifade ederek, “Okullarımızda sınıflarımızda ki bizim gözümüzde yaramaz gözüken çocuklarımız çok geçmeden ilgilenilir ilgi ve imkan sağlanırsa bunların bilim insanına, bir sanat insanına, bir kültür insanına dönüşme şansı her zaman olacaktır.” diye konuştu.

Beyoğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı da etkinliği öğrencilerin erken yaşlarda bilim, teknoloji ve fen bilimleriyle buluşmasına katkı sağlamak için gerçekleştirdiklerini ifade etti.

07-11-201807-11-201807-11-201807-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.