İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Benimle Oynar mısın?

Umudum Öğretmenim Projemiz kapsamında "Benimle Oynar mısın?" adlı bir etkinlik düzenlendi.
Benimle Oynar mısın?

Bahçelievler İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Bahçelievler Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliği ile Yenibosna Spor Parkında gerçekleştirilen etkinlikte, öğrenciler öğretmenleriyle beraber oyunlar oynayarak mutlu vakit geçirdiler.

Etkinlikte ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri oluşturulan oyun gruplarında hem geleneksel hem de materyal gerektirmeyen çeşitli oyunlar oynadı. Oyunlarına İl Millî Eğitim Strateji Geliştirme Müdürümüz Sayın Timur Tuğral ve İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Emin Çıkrıkçı da iştirak etti. Etkinliğe ev sahipliği yapan ve destek sunan Bahçelievler Belediye Başkanı Sayın Hakan Bahadır da katıldı. Başkan çocuklarla görünmez ip atlama oyunu oynadı. Osmanlı macunu, pamuk şeker ikramlarını bizzat kendisi yaptı.

Programdaki konuşmasında projemizin önemini hatırlatan Timur Tuğral "Bugün sizlerle buluştuk. İstedik ki sizler mutlu olun ve en sevdiğiniz şeyi yapın ve oynayın. Bu amaçla öğretmenleriniz size hem yeni oyunlar öğretecek hem de beraber oynayacağız. Umudum Öğretmenim Projemizin öğretmenleri bizi sizlerle buluşturdu. Bugün biz de sizlerle beraber oynamak için buradayız. Bizi de oyunlarınıza kabul eder misiniz?" dedi.

Önce Oyun Vardı!

Umudum Öğretmenim Projemiz kapsamındaki etkinliğe 160 öğrencimiz ve 30 gönüllü öğretmenimiz katıldı. Oyun seçimlerinde el-kol-göz koordinasyonunu gerektiren, dikkat artırıcı ve hayal güçlerini geliştirmeye yönelik oyunlar seçildi.  Zira oyun kurgusal olduğu bilinen ve gündelik hayatın dışında yer alan, bununla birlikte oyuncuyu da tamamen içine çeken, gönüllü bir eylemdir. Sınırları özellikle belirlenmiş zaman ve mekân içinde gerçekleşen, her türlü maddi çıkardan ve yarardan uzak bu eylem, verili kurallara göre, belli bir düzen içinde yerine getirilir. Oyuncu ve kimi zaman da seyirci kendinden geçer, coşar... Bu şekilde tanımlanan oyun, tarih boyunca, hayatın her alanında kültürün temel öğesi olarak varlığını sürdürmüştür.

İşte bu çerçevede proje kapsamındaki etkinlik için planlanan oyunlar aracılığı ile öğrencilerin mutlu bir zaman dilimi geçirmeleri hedefleniyor. Projede ayrıca, çocuklara geleneksel oyunların öğretilmesi, oyunlar aracılığı ile iş birliği ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi, sosyalleşme, beraber hareket etme, akranlarıyla mutlu vakit geçirme ve yas süreçlerinde yaşanan olumsuz içsel süreci iyileştirmeye katkı sağlanması amaçlanıyor. Oyun, çocukların duygu dünyalarına dâhil olmak için bir araç olduğu gibi içinde çocuk ruhunu kaybetmeyen yetişkinlere de tekrar çocukluk anlarını yaşama fırsatı sunmuş oldu.

Program, çocukların yetişkinlerle birlikte oynayacakları "Ağaç sallanması, kiracı ev sahibi, el ve ayakları 7 kere sallama, elektrik yarışı ve ku çiçi dansı" oyunları, yemek ikramı ve hediyelerin takdim edilmesiyle sona erdi.

26-12-201926-12-201926-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.