İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ben De Varım Projesi

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Emre Bilgili, kaynaştırma ve bütünleştirme çalışmalarını önemsediklerini kaydetti.
Ben De Varım Projesi

İletişim imkânları geliştikçe, iletişim kurmakta zorluklar artmaktadır. Gelişen teknoloji, toplumun sosyolojisini de değiştirmektedir. Tüm bu gerekçeler ışığında öğrencilerimizin ait oldukları toplumun değerlerini özümsemiş, ufukları geniş, okuyan ve okuduğunu analiz ederek sentez hâline getiren, üretken bireyler olmaları önemlidir. Ülkemiz ancak bu niteliklere sahip nesillerin çalışmaları sonucu ürettikleriyle gelişecek ve söz sahibi bir medeniyet olma özelliğini koruyacaktır.

Çınarın Gölgesinde Projesi

Ataşehir İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz içinde okumadan gezilere, sosyal sorumluluk projelerinden tiyatrolara varana kadar mümkün olduğunca geniş bir yelpazede çeşitliliği ve sürekliliği sağlayacak bir proje geliştirdi. Okuma ve değerler eğitimi üzerine kurulan Çınarın Gölgesinde Projesiyle ders dışı etkinlikleri planlı, düzenli ve sistemli bir şekilde uygulayarak öğrencilerin akademik başarısını da sosyal ve ahlaki gelişimlerini de desteklemeye çalışıyor.

İçinde 12 farklı projeyi barındıran Çınarın Gölgesinde Projesi ayrı ayrı uygulanabilecek niteliktedir. Ancak eğitimde sadece bir değişkene müdahale ederek elde etmek istediğiniz sonuca ulaşmak mümkün olmaz. Bu nedenle proje iki temel üzerine kurulmuş olsa da bu temelleri besleyecek başkaca projelerle desteklenmektedir. Zaten bu projeyi özgünleştiren husus da bu bütüncül yaklaşımdır.

Bu projelerden biri olan Ben de Varım Projesi kapsamında özel eğitim öğrencilerimizle normal gelişim düzeyindeki öğrencilerimiz etkinlik içerikli müzik, görsel sanatlar, beden eğitimi ve teknoloji tasarım gibi dersleri birlikte işleyerek bütünleşmektedirler.

Kaynaştırma ve Bütünleştirme Çalışmaları

Çınarın Gölgesinde Projesi'nin bir parçası olan Ben de Varım Projesi'nin 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı uygulamalarının tanıtım programına Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Emre Bilgili ve Ataşehir İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ertuğrul Bilican'ın yanı sıra eğitim yöneticilerimiz, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı.

Ataşehir Fetih İMKB İlkokulundaki programda konuşan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Ahmet Emre Bilgili, özel eğitimde bir eğitim politikası olarak kaynaştırma ve bütünleştirme çalışmalarını önemsediklerini kaydetti. Bilgili müzik, tasarım ve resim atölyelerini gezerek öğretmenlerimizden bilgi aldı.

Kaynaştırma ve bütünleştirme çalışmalarını özel eğitimde bir eğitim politikası olarak çok önemsediklerini belirten Bilgili, "Biz çalışmalarını özel eğitimde bir eğitim politikası olarak çok önemsiyoruz. Bugün bunun güzel bir örneği görüldü. Bu uygulamayı bütün Türkiye'ye yaygınlaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Çünkü iyi uygulamaların yaygınlaştırılmasıyla ancak kötü uygulamalar ortadan kalkabilir. Dolayısıyla bakın işte çocukları gördünüz, birbirleri ile kaynaşıyorlar, birbirleri ile mutlu oluyorlar. Hayatın kendisi de bu, hayatın kendisini yaşıyorlar ve aslında bu çocuklarımız da özel öğrencilerimizle birlikte kaynaşarak, bütünleşerek, ilerisi için çok önemli bir sosyal kazanım elde ediyorlar." dedi.

Ataşehir İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Bilican ise Ben de Varım Projesinin, özel eğitim sınıflarındaki öğrencilerle diğer çocukları özellikle resimde, müzikte, beden eğitiminde ve tasarım derslerinde bir araya getirmeyi, kaynaştırmayı hedeflediğini aktardı.

Bilican, "Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımız diğer sınıftaki arkadaşlarıyla birlikte ders yaparken derste de hayatta da 'Ben de varım' diyorlar. Diğer çocuklarımız da özel eğitime ihtiyaç duyan kardeşlerine diyorlar ki 'Sizinle hayatı paylaşmada, sizinle hayatı yaşamada ben de varım.' Bu duyguyla başlayan çalışma 6 yıldır ilçe çapında bütün ilkokullarda ve ortaokullarda uyguluyoruz." ifadelerini kullandı.

18-12-201918-12-201918-12-201918-12-201918-12-201918-12-201918-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.