İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başakşehir Bilim, Kültür Ve Sanat Şenliği Başladı

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Başakşehir Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği’nde öğrencilerle bir araya geldi.
Başakşehir Bilim, Kültür Ve Sanat Şenliği Başladı

Akşemsettin Ortaokulu’nda düzenlenen şenliğe Başakşehir ilçe Kaymakamı Kazım Tekin, İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Başakşehir ilçesinde okuyan öğrencilerin Bilim, Kültür ve Sanat alanında yıl boyunca yaptıkları etkinliklerin sergilendiği şenlikte konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci,  “Özellikle okul müdürlerimize vurguladığım bir husus var. Lütfen görsel sanat ve müzik derslerinde matematik, fizik, geometri testi gibi testler çözdürmeyin. Lütfen o derslerin hakkını vererek öğrencilerimizin sosyal gelişimlerine katkıda bulunurken onlara manevi olarak da rahatlatın çünkü ders akademik olan işin en kolay tarafıdır.” dedi.

Manevi Gelişim Alanı İçin Büyük Adımlar

Eğitim, 360 derece insanı kuşatacak şekilde ele alındığında, bir eğitim sisteminin üç gelişim alanını mutlaka dikkate almak zorunda olduğunu anlatan Yelkenci, şöyle devam etti:

“Bunlardan birincisi akademik gelişim alanı ikincisi manevi gelişim alanı üçüncüsü de sosyal gelişim alanıdır. Akademik gelişim alanıyla ilgili Bakanlığımız uzun yıllardır ciddi adımlar atmakta hatta fazla ağırlık için verdiği bazı noktalarda eleştirilmektedir. Ancak son yıllarda özellikle son on yıl içinde müfredatımıza ve öğretim programlarımıza konan yeni derslerle beraber ciddi bir değişim başladı. Temel Dini Bilgiler, Peygamberimizin Hayatı, Kur’an-ı Kerim dersleriyle sadece İmam Hatip Okullarımızda değil, diğer okullarımızda da öğrencilerimizin manevi gelişimlerine yardımcı olabilmek için büyük adımlar atmış bulunmaktayız.”

Sosyal Gelişim Alanını Önemsemeliyiz

Yelekenci, bir çocuğun sosyal gelişim alanıyla ilgili hâlâ sıkıntılarımızın var olduğunu ifade ederek, “Belki de burayı çözdüğümüzde birçok şeyi halletmiş olacağız. Öğrencilerimizin yaşları, herhangi bir sanat alanında, herhangi bir spor dalında yetenekleri varsa bunları geliştirmeye son derece uygundur. Eğitim süreçlerini planlarken, eğitim yöneticilerimizin bu hususu mutlaka dikkate almaları gerekir. Elbette bu da yetmeyebilir belirli etkinliklerle eğitim süreçlerini desteklemek gerekir. İşte o da “Bilim, Kültür ve Sanat Şenlikleri” adı altında düzenlenen bu kapsamlı programlar sayesinde olur. Bu etkinliklerle, hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz kendilerini ifade edebilme sahne alma özgüvenlerini geliştirme cesaretlerini arttırma fırsatı bulurlar.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Yelkenci, öğrencilerin hazırladığı müzikli dans performansını izledi.

23-05-201723-05-201723-05-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.