İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bana Bir Masal Anlat Baba

Sancaktepe İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz 3-6 yaş arasında okula giden öğrencilerimiz için Bana Bir Masal Anlat Baba Projesini uyguluyor.
Bana Bir Masal Anlat Baba

Erken çocukluk dönemi diye de adlandırılan 0-6 yaş döneminde ailenin etkisi çok fazladır. Günümüzde çocuğun gelişiminde annenin yanı sıra babanın da çok önemli olduğu vurgulanmaktadır.

Çocuklarıyla olumlu iletişim kurabilen babaların, çocuklarının gelişimlerinde olumlu yönde etki gösterdikleri biliniyor. Çünkü çocukların çevre ile kuracakları ilişkilerin önemli ölçüde belirleyicisi, babaları ile kurdukları iletişimdir. Çocuğun problem çözme ve liderlik becerilerinin gelişiminde, vicdan oluşumunda ve değer yargılarının ediniminde babanın rolü göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

Masallar ve Hikâyeler

Masallar ve hikâyeler ise sevdiklerimize kalbimizden ve aklımızdan geçenleri anlatma yollarından bazılarıdır. Anlatı dünyasında hayallerine yakın kahramanları benimseyen çocukların dil gelişimini sağlamak ve problem çözme becerilerini geliştirmek için masal anlatmak ve hikâye okumak önemlidir. Ayrıca sözün imkânlarına yaslanan hikâyeler ve masallar aracılığıyla çocuklara olumlu davranışlar kazandırılabilir. Çünkü çocukların dinlediklerimiz bazen doğrudan bazen de dolaylı yoldan iletilerini verir.

Bu düşünceden hareketle Sancaktepe İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz,okul aile iş birliğini sağlamak, babaların çocukların eğitim sürecindedaha fazla rol almalarını sağlamak bir proje geliştirdi.Bana Bir Masal Anlat Baba Projesiyle 3-6 yaş arasında okula giden öğrencilerimiz masallarve hikâyelerle buluşuyor.

Temel Esas Çocuğa Görelik

Proje kapsamında okul öncesi sınıflarına her hafta bir öğrencinin babası davet ediliyor ve babanın o sınıftaki öğrencilere bir hikâye okuması veya bir masal anlatması isteniyor. Okunan hikâye veya anlatılan masal çocukların gelişim özellikleri özellikle de 'çocuğa görelik' ilkesi dikkate alınarak belirleniyor. 

Pilot uygulaması Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu Anasınıfı'nda yapılan bu projeyle babaların eğitim süreçlerine doğrudan katılımının taşıdığı önem fark edildi.   Proje daha sonra Sancaktepe İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı anasınıfı bulunan tüm resmî okullarda uygulanmaya başlandı.

10-02-202010-02-202010-02-202010-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.