İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bağımlılıklardan Uzak, Sağlıklı Yaşam İçin

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz,  bağımlılıkların önlenmesi kapsamında Yeşilay’la protokol imzaladı.
Bağımlılıklardan Uzak, Sağlıklı Yaşam İçin

Yeşilay Genel Merkezi’nin bulunduğu Sepetçiler Kasrı’nda İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı’nın başkanlığındaki toplantıya, Yeşilay Genel Müdürü Sayın Sultan Işık, Halk Eğitim Merkezleri ile Olgunlaşma Enstitüleri Müdürleri ve Yeşilay Kurumu temsilcileri katıldı.

Alkol ve madde bağımlılarına ve yakınlarına hizmet veren YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi)’ın hizmetlerinin de tanıtıldığı toplantıyla Yeşilay ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında, meslek edindirme kursları, hobi atölyeleri ve ailelerin ihtiyaç duyacağı diğer kursların açılması konularında iş birliği için protokol imzalandı.

Meslek Edindirme Kurslarının Önemi

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, konuşmalarında meslek edindirme kurslarının bağımlıların kişisel gelişimlerine sağladığı katkının yanında, sosyal uyumlarını kolaylaştırıcı etkisiyle de bireylerin kendilerini fiziki ve psikolojik açıdan güçlendireceğine dikkat çekti. Yazıcı, “Bilindiği gibi bağımlılık kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkiler. Toplumun felaketi sayılabilecek bağımlılıkları engellemek ancak iyi bir koruyucu halk sağlığı yaklaşımıyla ve ilave çalışmalarla mümkün olur.” dedi. Ayrıca, bağımlıları topluma kazandırırken kendilerine yetebilecek bağımsız bireyler olmaları için meslek edindirmenin ve sonrasında işe yerleştirmenin önemini vurguladı.

Bağımlılıkların Önlenmesi

Yeşilay Genel Müdürü Sayın Sultan Işık da bağımlılığın ciddi bir hastalık olduğunu kaydetti. Işık, “Bağımlılığa ilişkin beyinde birçok nörokimyasal, nörofizyolojik değişimler saptanmıştır. Bağımlılık tedavisi, belirli şemaları ve ilkeleri içeren kapsamlı bir protokol ile sağlanabilir. Bağımlı kişiler bağımlılığın bir hastalık olduğunu kabul eder ve hastalıklarda uyulması gereken kurallar olduğunu bilirlerse tedaviye uyumları artmaktadır. Tüm bunlar ise bir süreci gerektirir.” dedi.

 Işık, bağımlılıklar ile ilgili farkındalık oluşturma, bağımlılıkları önleme ve bağımlı bireyleri tedavi ve rehabilitasyona yönlendirme süreçlerinde verdikleri desteklerden ötürü başta İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

25-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.