İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atölyede Buluşalım

Mesleki ve teknik eğitim öğrencilerimizin, atölyelerinde ürettikleri ürünleri tanıtmalarına imkân tanıyan atölye buluşmalarının pilot uygulaması Sancaktepe ilçesi Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde başladı.
Atölyede Buluşalım

Atölye Buluşmaları Projesi, 2023 Vizyon Belgesi çerçevesinde üreten okullar vizyonuna sahip olan mesleki ve teknik eğitim öğrencilerimizin ürünlerini tanıtmalarına yönelik bir uygulama. Proje,  mesleki ve teknik eğitimdeki öğrencilerimizin farklı türdeki ortaöğretim okullarındaki öğrencilerle atölye ortamında paylaşımlarda bulunabilmelerine, birlikte etkinlikler gerçekleştirerek ortak çıktılar oluşturmalarına imkân tanıyor. Böylelikle akran grupları arasında hem iletişim hem de etkileşim kurulmuş olacak.

 

Toplumsal Farkındalığın Önemi 

Türkiye’de Mesleki ve teknik ortaöğretimin toplumsal farkındalığının yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Mesleki ve teknik eğitim ikincil bir eğitim olarak görülmekte, sosyal ve ekonomik değer daha çok genel ortaöğretim ve yükseköğretime atfedilmektedir. Bu algı başarılı öğrencilerin mesleki eğitimi tercih etmesine engel teşkil etmektedir. Atölye Buluşmaları Projesi toplumsal algıyı da dönüştürmeyi hedefliyor. Proje ilçelerde belirlenen mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından her hafta farklı bir alanda ve ayda en az iki kez olmak üzere atölye ortamında, iki ders saati süresince gerçekleşecek buluşmaları kapsıyor.

Atölye Misafirliği

İstanbul’da pilot olarak seçilen Sancaktepe ilçesi Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden başlayan proje ile bir yıl içerisinde tüm ilçelerde ayda en az iki mesleki ortaöğretim kurumunda, atölye ortamında, diğer okul türlerinden aynı seviyedeki misafir öğrencilerle birlikte mesleki uygulama yapması hedefleniyor.

Bu kapsamda öncelikle İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerince her ilçeden uygulama yapılacak okullar ve alanlar belirlenecek. Faaliyet yapılacak okulların diğer okul türlerindeki misafir edilecek okullarla eşleştirilmesi sağlanacak. Ardından uygulama takvimi hazırlanarak misafir okullara gerekli duyuru yapılacak. Uygulama günü ise, misafir öğrencilere, uygulama öncesinde ve sonrasında kısa bir anket uygulanacak. Böylece proje performansının ölçülmesi, sonuçların raporlanması sağlanacak.

Atölye uygulamalarının ardından ev sahibi öğrencilerin misafir öğrencilere iade- i ziyarette bulunarak kurulan bağların sıcak tutulması da öngörülüyor. Diğer kurum türlerinde de kendilerine has etkinliklere özendirilerek projenin yaygınlaştırılmasının sağlanması hedeflenmektedir.

 

Hepimiz Birbirimizi Çok Sevdik

Proje kapsamında ortaöğretim düzeyinde yakından başlayarak çevre okullarda öğrenim gören aynı sınıf düzeyindeki öğrencilerimizin birbirlerini tanımaları ve kaynaşmaları sağlanacak.

Uygulamalar sırasında farklı çevrelerden öğrencilerin bir araya gelmesiyle sevgi, saygı, yardımlaşma, duygudaşlık, güven-özgüven, temizlik-düzen konularında değerler eğitimine katkı sunulacak.

Pilot uygulamanın başladığı Sancaktepe ilçesi Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri projeden oldukça memnun. Uygulamaya katılan ve anket uygulanan öğrenciler, “Birlik beraberliği daha iyi öğrendim.”, “Çok eğlendim.”, “Arkadaşlar edindim.”, “Hayalimi gerçekleştirdim.”, “Beni fazlasıyla mutlu etti.” “Önyargılı davranmanın ne kadar kötü olduğunu bir kere daha fark ettim.” “Başka okullardan arkadaşlar edindik.” “Hepimiz birbirimizi çok sevdik.” “Benim için çok güzel bir deneyim oldu.” ifadelerini kullandı.

17-11-201817-11-201817-11-201817-11-201817-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.