İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Akademisi

Astronomi ve Uzay Bilimleri Akademisi, öğretmenlerimizin bu alanın temel konularında bilgi sahibi olarak beceri ve donanımlarının artırılmasını hedefliyor.
Astronomi ve Uzay Bilimleri Akademisi

Astronomi ve Uzay Bilimleri Akademisi salgın öncesi yüz yüze eğitim çalışmalarını 13 Mart 2020 tarihine kadar devam ettirdi. Salgın süreci ile birlikte uzaktan senkron eğitimler ile Türkiye'nin farklı üniversitelerinden yetkin akademisyenlerle 18 webinar planladı. Astronomi ve uzay bilimlerinin multidisipliner bir yaklaşıma sahip olması nedeniyle salgın süreci içerisinde farklı akademiler ile birlikte çalışma imkânı da yakalandı.

İnsanın genişleyen ufkunun tarihi olan astronomi, uzaya açılmaya hazırlanan insanlığın en temel ve eski öğretisidir. İçinde matematik, fizik, kimya, biyoloji, jeoloji gibi temel bilimler harmanlanır. Arkeoloji ile iç içe olup, bilgisayar ve teknoloji ise tamamlayıcılarıdır.

Bu kapsamda Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Yelkenci "Uzay Çalışmaları" ile "Karadelikler",  Dr. Korhan Yelkenci "Uzay Araştırmalarının Dünü, Bugünü ve Yarını", Prof. Dr. Ersin Göğüş "Mars'a Yolculuk", Prof. Dr. Yavuz Unat "Eski Çağlardan Günümüze Türklerde Astronomi" ile "Bilimin Tarihsel Gelişimi", Dr. Öğr. Üyesi Sinan Aliş "Türkiye'de Astronomi Çalışmaları", Prof. Dr. Serdar Evren "Arkeoastronomi" ile "Astronomi ve Sanat", Prof. Dr. Zeynel Tunca "Gökyüzünü Tanıyalım", Prof. Dr. Barbaros Gönençgil "Küresel İklim Değişikliği", Prof. Dr. Talat Saygaç "Evren, Canlılar ve Karadelikler", Prof. Dr. Dursun Koçer "Astronominin Penceresinden Bilim Tarihine Kısa Bir Bakış", Doç. Dr. Süheyla Üçışık Erbilen "Fen Eğitimi, Bilim ve Kadın", Doç. Dr. Ersin Karademir ise "Bilim Eğitiminde Popüler Bilim Dili" konularını anlattı.

Webinar eğitimleri Türkiye'nin farklı illeri de dâhil olmak üzere 1.634 öğretmenimize ulaştı. Teknoloji Akademisi ve Sinema Akademileriyle birlikte İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen "Ay Tutulması" canlı yayınını yaklaşık 1000 kişi izledi.

30-06-202030-06-202030-06-202030-06-202030-06-202030-06-202030-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.