İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Artırılmış Gerçeklikle Zenginleşen Kitaplar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün artırılmış gerçeklik odaklı yeni projesinin ilk eğitimi İstanbul Lisesi’nde verildi.
Artırılmış Gerçeklikle Zenginleşen Kitaplar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün “Artırılmış Gerçeklik Zenginleşen Kitaplar Projesi” kapsamında öğretmenlerimize, artırılmış gerçeklik uygulaması ve içeriği üretebilmek için gerekli olan 3D modelleme, Unity ve C# gibi programların eğitimi verilecek. Bu sayede üretilen içerikler bir havuzda toplanıp yayınlanabilecek ve yine tek bir uygulamadan ücretsiz olarak bu içeriğe erişilebilecektir.

Artırılmış gerçeklik (web, telefon ve tablet) uygulamaların tanıtılacağı, nasıl kullanılacağı ve bu uygulamaları kullanarak nasıl içerik geliştirileceğinin uygulamalı olarak öğretileceği kurslar da proje kapsamında tüm ilçelerde açılacak.

Artırılmış gerçeklik projesinin ilk etkinliği İstanbul Lisesinde bugün 10.00- 16.00 saatleri arasında yapıldı. Toplam 50 öğretmenin katıldığı programda, artırılmış gerçeklik içeriği üretebilmek için gerekli olan 3D modelleme eğitimleri verilmeye başlandı.

Proje koordinatörü Bayram Gaygusuz, artırılmış gerçeklik günümüzün en popüler konularından biri olduğuna değinerek, “3 boyutlu dünyada yaşamamıza rağmen öğrencilere bu dünyayı 2 boyutta anlatıyoruz. Soyut kavramları zihinlerinde somutlaştıramayan öğrenciler anlatılan bazı konuları ezberlemekten öteye gidemiyorlar. Firmalar ürünlerini pazarlamak için artırılmış Gerçeklik teknolojisi üzerine yatırım yapıp, yaratıcı işler çıkarabiliyorlar. Artırılmış gerçeklik uygulamaları öğrencilerin hayal gücünün ve yaratıcılıklarının gelişmesine destek olarak, öğrencilerin gerçek dünyayla ilgili algılarını ve gerçek dünya ile olan etkileşimini artırarak öğrenme düzeyinde eğlenceli bir öğrenme şekli sunuyor ” dedi.

Gaygusuz, artırılmış gerçeklik uygulamalarının, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, matematik, geometri, İngilizce vb. derslerin konularının sunulmasında gerçekçi bir benzetim ortamı sunarak, öğrenmeye destek olduğunu ifade etti. Gaygusuz şunları söyledi: “Artırılmış gerçeklik öğretilmek istenen konunun daha etkileşimli, öğrenme sürecine katkı sağlayan, kullanması kolay ve kullanıcı doyumunu artıran öğrenme malzemeleri sunabilmesi açısından önemli.”

Gaygusuz, projenin amacı, gerekçesi ve proje kapsamındaki faaliyetler üzerinde durdu.  İki ayrı oturum şeklinde düzenlenen etkinlik 3D modelleme soru-cevap kısmıyla sona erdi.

03-11-201803-11-201803-11-201803-11-201803-11-201803-11-201803-11-201803-11-201803-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.