İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ARANAN ELEMANLAR

Mesleki ve teknik eğitim liselerimiz, birçok alanda farklı sektörlerin aranan eleman ihtiyaçlarına cevap verecek, kendine güvenen donanımlı bireyler yetiştiriyor.
ARANAN ELEMANLAR

İlimizdeki mesleki ve teknik eğitim liseleri sayesinde meslek edinen öğrenciler, çalışmalarının karşılığında harçlıklarını çıkararak iş hayatına erken yaşta adım atıyor. Birçok alanda sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verecek, kendine güvenen ve donanımlı bireyler yetiştiren mesleki ve teknik eğitim liselerinde öğrencilerimiz, sağlanan staj imkânıyla hem okullarına devam ediyor, hem de harçlıklarını kazanıyor ve çalışma hayatına erken yaşta başlıyor.

Hem Staj Hem İş Hem Mutluluk

İMMİB Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine ve Tasarım Teknolojisi Alanı Bölümü Öğrencisi Timurcan Toksöz, yedek parça üretimi yapan bir işletmede stajını yaptığını söyledi. Haftanın 2 günü okulda, 3 günü işyerinde olduğunu belirten Toksöz, "Okulumuzdaki öğretmenlerimizin yönlendirmesiyle buraya geldim. Burada stajımı yapıyorum. İş yerindeki ustalarım ilk olarak bize tezgâhları öğretiyor. Sonra da tezgâhlarda çalışmaya başlıyoruz." diye konuştu.

Toksöz, meslek lisesinde okumasının iş hayatında kendisine büyük avantajlar sağladığını anlatarak, şöyle devam etti: "Meslek lisesi sayesinde iş hayatına erken yaşta atılabildim. Okul bittikten sonra işyeri açma belgemiz, istediğimiz sanayi sitesinde de iş bulma imkânımız oluyor. Meslek lisesinde okuduğum, bir meslek öğrendiğim için mutluyum. Meslek lisesi okuduğum için lise hayatımda meslek sahibi oluyorum. Buradan kazandığım parayla eve de katkıda bulunuyorum, kendi harçlığımı da çıkarıyorum. Stajım bittikten sonra da işyerim kabul ederse burada çalışmaya devam etmeyi düşünüyorum. Ayrıca bölümüm üzerinden makine mühendisliği okuyup öyle çalışmaya devam etmeyi hedefliyorum."

Mesleki Deneyim

Toksöz'ün staj yaptığı işletmenin üretim sorumlusu Kaan Kurtuluş Karadaş da kendilerine meslek liselerinden öğrencilerin staj başvurusunda bulunduğunu, okul bittikten sonra devam etmek isteyen birçok öğrenciyle çalışmayı sürdürdüklerini ifade etti.

Karadaş, "Her yıl 8 ila 10 öğrenci çalıştırıyoruz. Öğrencilerin burada çalışması, mesleği öğrenmeleri açısından çok önemli. Artık çıraklıktan eleman yetişmiyor. Gençler bu mesleği yapmak istemiyor, ağır geliyor onlara. Ama meslek liseleri, gençleri mesleğimize teşvik ediyor." dedi.

Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü Öğrencisi Fatma Tekrü ise 10. sınıfta iken Çırağan Sarayı'nda staj yapma imkânı bulduğunu ifade etti.

İkinci stajını da aynı yerde yapmak istediğini belirten Tekrü, "Çırağan Sarayı'nda yiyecek ve içecek servis bölümünde çalıştım. 17 Haziran ile 8 Ekim tarihleri arasında stajımı tamamlayıp tekrar okuluma döndüm. Çırağan Sarayı'nda staj yapmaktan çok mutlu oldum, benim için çok güzel bir deneyimdi." diye konuştu.

Tekrü, Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Türkiye'nin önde gelen meslek liselerinden olduğunu anlatarak, şunları kaydetti: "Meslek lisesinde okuduğum için aşırı mutluyum. İlk başta bayan olduğum için bir tedirginliğim vardı. Sonra okula girince bu tedirginlik bitti. Meslek lisesinin bana sunduğu imkan sayesinde Çırağan Sarayı'nda staj yapma imkanı buldum. Şu anda alt sınıflara tecrübelerimi anlatıyorum. Meslek lisesi okumayı başka öğrencilere de tavsiye ediyorum. Lise sınavına hazırlanan kardeşime de meslek lisesinde okumasını tavsiye ediyorum."

Çırağan Sarayı İnsan Kaynakları Direktörü Haluk Ertan da meslek lisesi öğrencilerinin stajlarına her dönem önem verdiklerini dile getirdi.

İşe Çekirdekten Girmek

Meslek lisesinde okuyan öğrencilerin mesleğin geleceği olduğuna işaret eden Ertan, şu bilgileri paylaştı: "Onlara verebildiğimiz kadar fırsat veriyoruz. Öncesinde okullarla irtibata geçip ne kadar stajyer alabileceğimizi bildiriyoruz, onlar da bize ne kadar stajyer öğrenci göndereceklerini bildiriyorlar. Millî Eğitim Bakanlığının belirlediği takvim doğrultusunda bu öğrencilerimiz bize staj için geliyorlar. Meslek lisesinden gelen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu mutfaklarda ve restoranların servis bölümünde stajlarını yapıyorlar. Bu sene 48 öğrenci meslek lisesinden bize stajyer olarak geldi. Stajyerlerimizi çalışma arkadaşlarımız olarak görüyoruz. İşe alımlarda stajyerlerimize öncelik veriyoruz."

Ertan, meslek liselerinin öneminin tartışılmaz olduğunun altın çizerek, "Meslek lisesinden gelen öğrenciler çekirdekten bu işin içerisine giriyorlar. Çocuklar lise okuyor ve meslek sahibi oluyorlar." dedi.

26-10-202126-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.