İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akif'e Mektuplar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Eyüpsultan Belediyesi tarafından millî mutabakat metnimiz İstiklal Marşı'mızın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında bir mektup yarışması düzenleniyor.
Akif'e Mektuplar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Eyüpsultan Belediyesi tarafından millî mutabakat metnimiz İstiklal Marşı'mızın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında bir mektup yarışması düzenleniyor.  Yarışmayla dijital çağın bizlere unutturduğu mektuplaşma geleneğini yeniden hatırlatılması millî ve manevi değerlerimizi gençlere kazandırılması, millî şuurun bireysel ve toplumsal yaşamdaki önemine dikkat çekilmesi ve kaybettiğimiz kavramları nasıl kazanacağımızın vurgulanması; geçmiş ile gelecek arasında bağ kurulabilmesi amaçlanıyor. 

Yarışma aynı zamanda gençleri yazma konusunda cesaretlendirmeyi ve duygularını ortaya koyabilmelerini kolaylaştırmayı da hedefliyor. Büyük şair Mehmet Akif'le ilgili duygu ve düşünceleri mektup aracılığıyla anlatmayı öne çıkaran yarışma, ortaokul ve liselilerin duygu ve düşüncelerini yazıyla ifade etmelerini desteklerken onların mektuplarını başkalarıyla paylaşmalarına imkân tanıyacak.

Yarışmanın önemine dikkati çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı "Uzaktan eğitim sürecinin devam ettiği günlerde öğrencilerimizi sosyal ve kültürel açıdan destekleyen çok boyutlu etkinlikler düzenliyoruz. Bilindiği gibi 2021 'İstiklal Marşı Yılı' ilan edildi.  Öğrencilerimizin öğrenme yolculuklarında millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u tanımalarını çok önemsiyoruz. İstiklal Marşı Yılı dolayısıyla gerçekleştirilecek  yarışmamıza katılımın hayli yüksek olacağını tahmin ediyorum. Yarışma sürecine katkı sunan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum." dedi. 

Yarışmaya Katılma Şartları

Süreci 27 Aralık 2020'de başlayan yarışmaya İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı bütün resmî/özel okullarda okuyan ortaokul ve lise öğrencilerimiz katılabilecek. Sadece bir eserle başvuru yapılacak yarışmaya gönderilen mektupların daha önce yayımlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekiyor.

Yarışmaya gönderilen mektuplar Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu'na uygun şekilde, A-4 kâğıt boyutu ebadında, Times New Roman karakteriyle 12 punto büyüklüğünde ve en fazla 2 sayfa olacak şekilde hazırlanacak dijital ortamda ve ıslak imzalı EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütnamesi ile ilgili okul müdürlüklerine teslim edilecek. Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonraki başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

Mektuplarda yazarın kişisel bilgileri yerine mektubun ilk sayfasının sol üst köşesinde rumuz kullanılacak. Yarışmaya gönderilen mektupların hukuki sorumluluğu yazarına ait olduğu için üçüncü kişilerin mektubun telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda yazar tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılacak.

Yarışma Takvimi, Seçici Kurul ve Ödüller

Öğrencilerimiz eserlerini okul müdürlüklerine 8-12 Şubat 2021 tarihleri arasında teslim edecekler. Okul müdürlüklerimiz mektupları 12 Şubat 2021'e kadar ilçe millî eğitim müdürlüklerine gönderecek.  İlçe millî eğitim müdürlüklerimiz ilçelerini temsil edecek birinci eseri 19 Şubat 2021 tarihine kadar İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze ulaştıracak.

Seçici kurul tarafından yapılacak olan ön ve son değerlendirme ile dereceye giren eserler İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce 10 Mart 2021 tarihinde ilan edilecek Yarışmanın seçici kurulunda Mustafa Özçelik, Nurullah Genç, Ali Ural ve Emel Nermin Temel yer alıyor.

Yarışmada dereceye girecek ortaokul ve lise öğrencilerinden her bir birinciye 3 bin liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki takdim edilecek. İkinciye 2 bin, liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki verilecek. 

Üçüncüye bin liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki takdim edilecek. Seçici kurul özel ödülü için 750 liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki verilecek. Ayrıca seçici kurul özendirme ödülü için 500 liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki takdim edilecek. 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.