İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Afete Hazır Türkiye Projesi

Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında Üsküdar Rauf Orbay İlkokulu öğrencilerine afet bilinci eğitimi verildi.
Afete Hazır Türkiye Projesi

2021 yılının Afet Yılı ilan edilmesinin ardından başlatılan ve İçişleri Bakanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından organize edilen Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında 81 ilde öğrenciler ve ailelerine farkındalık eğitimleri verilmeye devam ediyor.

Proje kapsamında Üsküdar'daki Rauf Orbay İlkokulunda yapılan etkinlikte İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen ve AFAD İstanbul İl Müdürü Sayın Gökhan Yılmaz öğrencilerle bir araya geldi.

Koronavirüs tedbirleri gözetilerek gerçekleştirilen etkinlikte, öğrencilere afet öncesinde, afet sırasında ve afet sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili eğitim verildi. Velilerin de zoom platformu üzerinden takip edebildiği programda öğrencilere, AFAD tarafından hazırlanan afet çantası da hediye edildi.

Çok Yönlü Eğitimler

Programda konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, 2021 Afet Yılı'nın deprem ve afetlerle ilgili farkındalığın artırılmasının hedeflendiği bir yıl olduğunu dile getirerek, "Hayatta zaman zaman zorluklarla karşılaşıyoruz. Afetler var mesela.  Öğrencilerimize bu konuda çok yönlü bilgi verilmeye devam edilecek. Belki önlenemeyecek gibi gözüken birçok problemin aslında önlenebilir olduğunu aldığımız eğitimler ve koruyucu önlemlerle görmemiz mümkün. İçinde bulunduğumuz salgın şartları tüm olumsuzluklarına rağmen yeni beceriler de edindirdi. Karşılaşabileceğimiz depremlere karşı hepimizin hazırlıklı olması lazım. Bunları en üst düzeyde tutmamız lazım." dedi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelenin de sürdüğünü hatırlatan Yazıcı, öğrencilere "Lütfen moralinizi hep yüksek tutun. İnşallah bu salgın sürecini atlatacağız. Sağlıklı günlerde çocuklarımızla beraber olmaya başlayacağız." diye seslendi.

Afetlere Yönelik Hazırlıklar

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise deprem, yangın ve sel gibi olayların toplumun tamamını derinden etkileyen sıkıntılara sebep olabildiğine dikkati çekerek "Ama şu bir gerçek ki; biz milleti olarak birlik ve beraberlik içerisinde, birey olarak da irademizle birlikte bu afetlerin üstesinde geleceğimize olan inancımız tamdır." şeklinde konuştu.

Üsküdar'da sürdürülen İstiklalden İstikbale Projesi kapsamında her pazartesi farklı bir okulda İstiklal Marşı törenine katıldıklarını aktaran Türkmen, bu ziyaretler sırasında okulların afetlere yönelik hazırlıkları konusunda da çalışmalar yapıldığını kaydetti.

AFAD İstanbul İl Müdürü Gökhan Yılmaz da deprem, fırtına, sel gibi olayların hayatın bir gerçeği olduğunu belirterek "Önemli olan bu doğa olaylarından sonra can ve mal kaybı yaşamamaktır. Bunu başarabilmenin yolu da afetler gerçekleşmeden önce bu konuda bilgilenmekten ve hazır olmaktan geçiyor." dedi.

 

05-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.