İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ABİDE: Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi

İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezimizin ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) soru pilotlama çalışması 12 -14 Aralık tarihleri arasında 12 ilçemizde gerçekleştirilecek. 
ABİDE: Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesi ölçme ve değerlendirme sisteminde birtakım değişiklikler öngörüyor. Bu bağlamda çocuklarımızın her ders ve düzeyde yeterliliklerinin belirlenmesi, izlenmesi ve desteklenmesi için “Yeterlilik Temelli Değerlendirme Sitemi” kurulacak. Ayrıca erken çocukluktan lise mezuniyetine kadar çocuklarımızın izlenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve yönlendirilmesi amacıyla her çocuk için bir e-portfolyo oluşturulacak.  Ölçme değerlendirmenin bu süreçteki rolüne dikkat çeken Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, “Ölçemediğimiz süreçleri iyileştiremeyiz. Dille ilgili dört beceriyi birlikte ölçeceğiz ve değerlendireceğiz. Bu amaçla 81 ilimizdeki mevcut elektronik sınav merkezlerimizi kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

Ölçme Değerlendirme Merkezleri

Ölçme değerlendirme teknik bir konu olmanın ötesinde nasıl bir insan yetiştirmek istendiği, benimsenen eğitim felsefesi ve hedefleri ile ilişkilidir. Ölçme Değerlendirme Merkezlerinin 81 ilimizdeki kuruluş süreci 2018 sonuna kadar tamamlanacak. Bu merkezler, eğitim ekosisteminin dönüşümü sürecinde aktif olacaklar.

İl ve ilçe bazlı ölçme ve değerlendirme süreçlerinin iyileştirilmesi, ortak yaklaşımın uygulanması, izleme ve değerlendirme çalışmalarının ülke çapında etkin yürütülmesi ile ölçme ve değerlendirmeye yönelik yeni yaklaşımların uygulanmasında büyük avantaj sağlayacaklar. Merkezler aynı zamanda ülke çapında ulusal izleme ve değerlendirme araştırmalarının yanında PISA ve TIMSS gibi uluslararası çaptaki araştırmaların koordinasyonunda aktif olarak çalışacak.

Hiç şüphesiz iyi bir ölçme değerlendirme sisteminin sorumluluğu, bu yolculukta çocuğun yapabilirliklerini anlamlandırarak, bunu artırmakla sorumlu tüm paydaşlara, doğru ve anlamlı kararlar alabilmeleri için destek olmaktır. Ölçme değerlendirme faaliyetleri çerçevesinde ilimizde Ölçme Değerlendirme Merkezi kuruldu. Merkezimizin faaliyetleri hakkında detaylı bilgilere http://istanbulodm.meb.gov.tr/ web sayfasından edinmek mümkün. Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarımızda öğrencilerimizin üst düzey zihinsel özelliklerini ölçmeye yönelik çalışmalar yapacak olan soru hazırlama ofislerinin oluşum süreci de devam ediyor.

ABİDE Nedir?

İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezimizin ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) soru pilotlama çalışması 12 -14 Aralık tarihleri arasında 12 ilçemizde gerçekleştirilecek.

Bilindiği üzere eğitim sistemimizde öğrenci seçme ve yerleştirme sınavlarında çoktan seçmeli sorular kullanılmaktadır. Ancak şurası son derece açıktır ki, çoktan seçmeli sorular, öğrencilerin cevapları kendilerinin oluşturmasına imkân tanımaz.  Çünkü bu tür sorularda öğrencilerden sadece verili seçenekler arasında tercih yapmaları beklenir. Dolayısıyla çoktan seçmeli sorularla öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, yorum yapma gibi üst düzey zihinsel özelliklerinin ölçülmesi çok zordur. Öğrencilerin üst düzey zihinsel özelliklerini ölçmek için açık uçlu soruların kullanımı daha uygundur. Çünkü açık uçlu sorular öğrencilere düşünme ve kendi cevabını oluşturma fırsatı sunmaktadır.

ABİDE Projesiyle farklı soru türleri kullanılarak öğrencilerin üst düzey zihinsel özelliklerine sahip olma durumlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bunun sonucunda da ulusal düzeyde bir izleme-değerlendirme sisteminin kurulması planlanmaktadır. Proje kapsamında gerçekleştirilen pilot ve esas uygulamalarda, açık uçlu soruların ulusal sınavlarda kullanılabileceği görülmüştür. Projenin detaylarına http://abide.meb.gov.tr/proje-hakkinda.asp adresinden ulaşılabilir.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.