İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

81 İl 81 AR-GE Temsilcisi

Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmasını yaygınlaştırmayı hedefleyen hizmetiçi eğitim programı başladı.
81 İl 81 AR-GE Temsilcisi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2. Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması, ülkemizde eğitim ve öğretim alanında kullanılan materyal ve etkinliklere ek olarak yenilikçi, özgün, işlevsel materyal ve etkinliklerin üretilmesi, eğitimciler tarafından bilinmesi, paylaşılması ve örnek çalışmaların yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. 

Binlerce Başvuru ve İki Aşamalı Değerlendirme

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında birincisi düzenlenen yarışmamıza kılavuzda belirtilen 2 aylık sürede beş ayrı kategoride 78 ilden 4 bin 681 başvuru yapıldı. İki haftalık sürede alanında uzman 50 kişilik öğretmenlerimizin katkısıyla iki aşamalı bir değerlendirmenin ardından 70 ilimizden farklı kategorilerden 210 materyal sergi ve nihai değerlendirmeye davet edildi. 

Sergi ve nihai değerlendirme 2 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivleri Salonunda, alanında uzman 15 farklı akademisyenlerimizden ve 6 yetkin öğretmenimizden oluşan 25 kişilik 7 ayrı kurulumuz tarafından sergi alanında materyalleri kılavuzda belirtilen ölçeklere göre barkod sistemiyle değerlendirdi. Sonuçta 5 ayrı kategoriden birinci, ikinci ve üçüncü olmak üzere toplamda 15 öğretmenimiz ödüllendirildi.

Disiplinlerarası ve Kapsamlı İş Birliği

Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmamızın tüm süreçlerini yürütmek için disiplinlerarası ve kapsamlı iş birliği ile hareket edildi. Bu eğitim öğretim yılında ikincisini düzenleyeceğimiz yarışmamıza okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim, dijital kategori ve özel eğitim olmak üzere altı kategoride başvuru yapılabilecek. 

Tanıtım ve Yaygınlaştırma

Yarışmanın tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla Zeytinburnu Adile Mermerci Uygulama Otelinde  üç gün sürecek bir hizmet içi eğitim düzenleniyor. Dün başlayan ve üç gün sürecek olan eğitime 81 İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı 81 AR-GE temsilcisi katılıyor. Programın açılışına İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız Sayın Levent Özil ile İrfan Zeki Er,  Zeytinburnu İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ali Yeşilyurt, Bahçelievler İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Emin Çıkrıkçı, İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Murat Gözüdok, yarışma koordinatörlerimiz ve öğretmenlerimiz katıldı.  Eğitim, yenilikçi, özgün, işlevsel materyal ve etkinliklerin üretilmesini hedefleyen yarışmanın tanıtım videosunun izlenmesiyle başladı. Açılış programı Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmasının içeriğini ve önemini anlatan konuşmalara devam etti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, yarışmanın eğitimde yenilikçi materyal tasarımının, bir yanıyla eğitimin nasıl daha iyi olabileceğini hayal etmeyi içerdiğini söyledi. Yazıcı, yarışmanın eğitim ortamlarındaki materyaller hakkında düşünmeyi sağlarken geleceğin öğrenme biçimlerini de gündeme dâhil edeceğini belirtti.

Sonra yarışmanın tanıtım ve yaygınlaştırma çalışmaları için yapılabilecekler çeşitli sunumlarla detaylı bir şekilde ele alındı. Daha sonra İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze gelen AR-GE Temsilcisi öğretmenlerimiz akşam boğaz gezisi yaparak yarışmanın ayrıntıları hakkında konuşma fırsatı buldular. 

10-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.