İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

80 Okul ve 59 Okul Spor Salonunun Açılış Töreni

80 Okul ve 59 Okul Spor Salonunun Açılış Töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifriyle Başakşehir´de Akif İnan Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde, İstanbul´da yapımı tamamlanan 80 okul ve 59 okul spor salonunun açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılış törenine ayrıca  Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, İstanbul Milletvekili Harun Karaca, İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati, İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ve İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci  katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Askerimizin hepsi maşallah dimdik ve en ufak bir soru işareti yok ve yeni yeni hedeflere ilerlemenin hazırlığı içindeler. Ve yeni hedefleri de sürekli olarak her an duyabilirsiniz." dedi.

Törende konuşan Erdoğan, bugün resmi açılışları yapılan 80 okuldan 25´inin Milli Eğitim Bakanlığı, 7´sinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 48´inin ise İstanbul Valiliği öncülüğünde, kurumların ve vatandaşların bağışı olarak İstanbul´a kazandırıldığını söyledi.

Spor salonlarını ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi´nin inşa ettiğini anlatan Erdoğan, derslik sayıları 2 bin 47 olan bu okullar ile spor salonlarının, yaklaşık 805 milyon liralık bir eğitim öğretim yatırımını ifade ettiğini aktardı.

Türkiye´nin insan gücü niteliği yükseldikçe, araştırma geliştirmeden üretime kadar tüm alanlarda iddiasının da arttığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıl yüzde 7,4 büyüme kaydedebildiysek, ihracatımızı şubat ayı itibarıyla 160 milyar dolara çıkartabildiysek, kriz tellallarının tüm çabalarına rağmen hedeflerimize kararlılıkla ilerliyorsak, bölgemizde ve dünyada giderek daha etkin bir güç haline geliyorsak, bunların hepsinde eğitim öğretimde geldiğimiz yerin çok büyük payı vardır. Elbette elde ettiğimiz başarılar önemlidir, geldiğimiz yer de küçümsenecek gibi değildir. "

"En güzel cevabı yarın Mersin´de vereceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilere şöyle seslendi:

"Ülkemizde kendinize ideal olarak seçebileceğiniz pek çok örnekle birlikte kesinlikle uzak durmanız gereken kötü örneklerle de karşılaşabilirsiniz. Türkiye´nin başına musallat edilen terör örgütlerinin hedefinde öncelikle genç dimağlar olur. Şayet terör örgütleri sizlere de bulaşırsa, ölçünüz gayet basit olsun. Her kim ki size, annenize, babanıza, ailenize rağmen bir şey yaptırmak istiyorsa, onlardan uzak durun. Her kim ki sizi tarihinize, kültürünüze, değerlerinize aykırı birtakım fikirlerle zehirlemeye çalışıyorsa onlardan uzak durun. Her kim ki sizi ülkenize, milletinize, devletinize karşı kışkırtıyorsa onlardan uzak durun.

Bunların hiçbirinin de bizim dünyamızla, bizim inancımızla, bizim töremizle ilgisi yoktur. Annesine, babasına, ailesine saygı duymayan bir ferdin ne milletine ne de insanlığa bir faydası olur. Tarihini hiç bilmeyen veya yanlış bilen, kültürünün zenginliğinden bir haber, medeniyetinin ışığından nasibini almamış bir gencimizi, geleceğimizin teminatı olarak göremeyiz. Hele hele milletine ve devletine ihanet eden hiç kimsenin, Arapça´da bir ifade var ya, ´İrapta mahalli yoktur.´ Sözünü etmeye bile değmez bunların."

Erdoğan, "Türkiye büyüdükçe, geliştikçe, güçlendikçe karşımıza çıkan sorunların mahiyeti ve çapı da ona göre değişiyor, işimiz kolay değil, düşünün nerelerden nerelere geldik." diyerek, sınıfta 125 öğrencinin olduğu dönemlerin bilindiğini, kendisinin İstanbul imam hatip okulunda okuduğu dönemde sınıfında 75 öğrenci olduğunu, yine sınıfında çocuk sahibi ağabeylerinin de olduğunu kaydetti.

Kendisinin en gençlerinden olduğunu, ilkokulu bitirip imam hatibe girdiğini anlatan Erdoğan, şimdi ise 30´dan fazla öğrencinin sınıfta olmadığını anlattı.

Bunların, kalitenin arttığının alameti olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Dünün Türkiyesi için sorun siyasetçilerin kendi aralarındaki tartışmalarından kaynaklanan krizlerdi. Geçtiğimiz 15 yılda sağladığımız istikrar ve güven ortamıyla artık Türkiye´nin böyle bir derdi yok. 2019´daki seçimlerin ardından geçeceğimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle bu tehdidi tamamen ortadan kaldırıyoruz. Dünün Türkiyesi için sorun bir kaç milyar dolarlık finans oyunlarıyla ekonomisinin alt üst edilebilmesiydi. 2017´de yüzde 7,4 oranında büyüme oranı elde etmiş, ihracatı şubat ayı itibarıyla yıllık 160 milyar doları bulmuş, kişi başına milli geliri 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara çıkmış bir Türkiye´nin artık böyle oyunlara getirilmesi mümkün değildir. Hala bazıları çıkıyor ´Baktık, bittik, şöyle, böyle oldu´ diyor. Hiçbir şey olmadı. Biz emin adımlarla yola yürüyoruz." diye konuştu.

Erdoğan, dünün Türkiyesi için sorunun, kendi kararlarını kendi verebilme, kendi iradesini özgürce ortaya koyabilme imkanı bulamaması olduğunu belirterek, diğer sınamaların yanı sıra özellikle 15 Temmuz darbe girişiminde milletin gösterdiği feraset ve cesaretin, istiklale ve istikbale güvenle bakabilmeyi sağladığını kaydetti.

"Hayali olmayanın istikbali olamaz"

Gençlere dünün ve bugünün Türkiyesini, işte bu farkla devredeceklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Gençler unutmayın, hayali olmayanın istikbali olamaz. Eğer biz kendi hayallerimizi kurmaz ve onun peşinden gitmezsek ancak başkalarının hayallerine dolgu malzemesi oluruz. Çocuklarımızdan ve gençlerimizden kendilerinin, ailelerinin, milletlerinin, ülkelerinin, devletlerinin geleceğine dair hayaller kurmasını istiyoruz. Bugün kurduğumuz hayaller, yarın gençler bunu özellikle size söylüyorum, biz o günü göremeyeceğiz, 2053 ve 2071 vizyonlarının ruhunu sizler teşkil edeceksiniz. Sultan Alparslan´ın hayali Anadolu´yu ecdadın ebedi yurdu haline getirmekti. Osman Gazi´nin rüyası Söğüt´ten yükselecek bir ulu çınarın tüm bölgeyi, tüm dünyayı dalları altında toplamasıydı. Fatih Sultan Mehmet Han´ın rüyası, dünyanın göz bebeği İstanbul´u fethederek, devletinin başkenti yapmaktı. Gazi Mustafa Kemal´in hayali, yeryüzünden silinmeye çalışılan bir milleti ve ülkeyi Anadolu bozkırlarında yükselen taze bir fidan haline dönüştürmekti. Bizim hayalimiz, ülkemizi, demokrasi ve ekonomide dünyanın en ileri 10 ülkesinden biri haline getirmektir. Sizlerden beklentimiz ise 2053 ve 2071 vizyonlarınızı önce şekillendirmeniz sonra da tüm unsurlarıyla bunları hayata geçirmenizdir. Rabbim yar ve yardımcınız olsun."

Okulların ve spor salonlarının hayırlı olmasını isteyen Erdoğan, "Gençler, bodrum katlarında beden eğitimi dersi yaptık. Şimdi siz bu muhteşem spor salonlarında inşallah beden eğitimi derslerinizi yapacak ve rekabete gireceksiniz." dedi.

 

04-04-201804-04-201804-04-201804-04-201804-04-201804-04-2018

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.