İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

8. Uluslararası Dergi Fuarı Açıldı

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) ve Dünya Dergiler Birliği (World Periodical Union-WPU) tarafından düzenlenen "8. Uluslararası Dergi Fuarı" İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin katılımlarıyla açıldı.
8. Uluslararası Dergi Fuarı Açıldı

Sirkeci Tren Garı’nda gerçekleştirilen festivalin açılışına İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci,Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Edebiyatçı Rasim Özdenören, Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, yazar Recep Garip birçok dergi sorumlusu ile okurlar katıldı.

Sürdürülebilir Dergicilik

Açılış töreninde konuşan il Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, Edebiyat alanında şiir dinletilerinin ve dergilerin sürdürülebilir olmasının çok zor olduğunu belirterek “geleneksel hale gelmiş olan şiir dinletileri ile uzun yıllar devam eden dergilerin arkasında büyük bir fedakârlık, emek ve sevgi olduğunu söylemek gerekir.” dedi.

Dergiciliğin zor olmasına rağmen dergi fuarı düzenlemiş olmak ve bunu sekizinci defa yapmanın ayrıca bir başarı olarak kaydedilmesi gerektiğini vurgulayan Yelkenci, sözlerine şöyle devam etti:

“Dergiciliğe adım atıp bunu istikrarlı bir şekilde sürdüren dergicilerimizi ve bu fuarı sekiz yıldır düzenleyen kıymetli Asım Gültekin’in şahsında TÜRDEB’i tebrik ediyor, bu fuarın dergiciliğimizde çok büyük kazanımları beraberinde getirmesini diliyorum.”

Niteliğe Doğru Yürümemiz Gerekir

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ise son yıllarda önemli mesafe kat ettiğimiz alanlardan birinin dergicilik olduğu aktararak “inşallah bundan sonra Türkiye dergiciliği katlanarak yoluna devam edecektir. Türkiye olarak dünyanın en büyük on birinci yayıncılık piyasasına sahibiz bardağın dolu tarafları fazlasıyla var. Bundan sonra amacımız hep beraber bu platformda olduğu gibi omuz omuza yayıncılığımızı, dergiciliğimizi çok daha farklı yerlere taşımaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Turşucu, 2016 yılında 938 yeni derginin okuyucuyla buluştuğuna dikkati çekerek, "Ondan bir önceki yıl da 928 dergi çıktı. Nicelikten dem vurmak istemiyorum. Elbette ki bizim niteliğe doğru yürümemiz gerekiyor. Bu çerçevede Bakanlık olarak da bu faaliyeti desteklemekten dolayı memnuniyeti ifade etmek istiyorum." dedi.

Konuşmaların ardından İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci açılış kurdelesini davetlilerle beraber kesti.

Okurlar bu yıl ilk kez hayata geçirilen "Dergi Hazineleri Özel Bölümü"nde kapanmış dergilere ulaşabilecek. Fuarda ayrıca "Gençlik Dergileri Çalıştayı" ile "Dünya Türkçe Dergiler Çalıştayı" gerçekleştirilecek. "Özel Sayılar ve Dosya Dergiciliği" temasıyla gerçekleştirilen fuara, 500 dergi katılıyor. 8. Uluslararası Dergi Fuarı 9 Mayıs’a kadar Sirkeci Tren Garı’nda ziyaretçilerini ağırlayacak.

04-05-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.