İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6'ncı Kafkas Matematik Olimpiyatı

Bilim olimpiyatları takımlarımız 6'ncı Kafkas Matematik Olimpiyatı'nda 2 altın 6 gümüş madalya kazandı.
6'ncı Kafkas Matematik Olimpiyatı

Bilim olimpiyatları, öğrencileri bilimsel çalışmalar yapmaya teşvik etmek, onların bu alanda yeteneklerini değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla düzenleniyor. Bilim olimpiyatlarındaki sınavlar çeşitli oturumlardan oluşuyor. Kuramsal ve deneysel boyutu ile lise öğretim programlarını aşacak nitelikte olan bu sınavların içeriği, lise öğrencilerinin üniversite öğrenimine hazırlanmasını gerektirecek bir tarzda hazırlanıyor.

Değerlendirme aşamasında öğrencilerin sınavdan aldığı toplam puan esas alınıyor ve yapılan sıralamaya göre madalya veriliyor. Spor olimpiyatlarının aksine bu yarışmalarda öğrencinin girdiği yüzdelik dilime bakılarak birden fazla altın, gümüş ve bronz madalya veriliyor.

Kafkas Matematik Olimpiyatı

Bu çerçevedeki Kafkas Matematik Olimpiyatı'nın 6'ncısının açılış töreni 12 Mart 2021'de Adıge Devlet Üniversitesi (Maykop) Konferans Salonu'nda yapıldı. Kafkasya Matematik Olimpiyatı 2021, Rusya, Bulgaristan, Kazakistan, Peru, Türkiye, Beyaz Rusya, Ermenistan, Özbekistan, Tacikistan ve diğer ülkelerden 170'e yakın katılımcıyı bir araya getirdi.

Olimpiyat, Adıge Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı ve Adıge Devlet Üniversitesi Kafkasya Matematik Merkezi tarafından düzenlenmektedir. Etkinliğin desteğini ise Adıgey Bakanlar Kurulu üstlendi. 

Geleneksel olarak düzenlenen olimpiyatın sloganı "Sınırsız Kafkasya!"dır. Bu yıl Kafkasya Matematik Olimpiyatı 18 ülkeden 166 okul öğrencisini ağırladı. Bunların arasında 88'i Güney ve Kuzey Kafkasya federal bölgelerinden ve 78'i Abhazya, Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bulgaristan, İran, Kazakistan, Moğolistan, Peru, Sırbistan, İsveç, İsviçre, Tacikistan, Türkiye ve Özbekistan'dandı. Yarışmaya Rus öğrenciler bizzat katılırken, diğer milletlerin katılımcıları çeşitli matematik problemlerini çevrim içi olarak çözmüşlerdir.

Bu yıl 6'ncısı düzenlenen Kafkas Matematik Olimpiyatı'nda Temel Fikirlerden Temel Bilimleri Projesi kapsamında eğitim alan öğrencilerden oluşan Senior Takımımız 4 gümüş, Junior Takımımız 2 altın ve 2 gümüş olmak üzere toplamda 2 altın ve 6 gümüş madalya alarak büyük başarı gösterdi. Ayrıca Junior takımımızdan Mehmet Burak Gönül tüm soruları doğru cevaplayarak en yüksek puan alan öğrenci oldu, ardından Barış Koyuncu altın madalya alanların 2'ncisi oldu. 

Öğrenme Tutkusu ve Emek

Her geçen yıl elde edilen başarılarım arttığına dikkati çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı " Eğitim ortamlarımızdaki bilim olimpiyatları çalışmaları her geçen gün çok daha nitelikli hâle geliyor. Bu alandaki uluslararası yarışmalar salgından dolayı artık çevrim içi olarak düzenleniyor. Hiç şüphesiz öğrencilerimizi temel bilimler alanına yönelten en önemli unsurlardan biri takım hâlindeki yarışmalardır. Onları bilimsel çalışmalar yapmaya teşvik etmek, onların bu alandaki yeteneklerini değerlendirmek ve geliştirmek gerekiyor. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde hayata geçirdiğimiz Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi son yıllarda giderek öne çıkan bilim olimpiyatları çalışmaları bakımından çok önemli." dedi. 

İki takımdan oluşan ekibimizin gayet iyi bir sonuç elde ettiğini kaydeden Yazıcı "Sonucun eğitim ortamlarımızdaki bilim olimpiyatları faaliyetlerinin daha çok desteklenmesi ve diğer süreçlerin geliştirilmesi açısından hayli önemli olduğunu düşünüyorum. Bu vesileyle öğrenme tutkusu ve emeklerini heyecanlarıyla birleştirerek, şehrimizi başarıyla temsil eden öğrencilerimizi yürekten kutluyorum. Temel bilimlere ilgilerinin ve başarılarının artarak süreklilik kazanmasını diliyorum. Takım liderliklerini üstlenen proje koordinatörümüz Murat Yoğurtçu ve eski olimpiyatçılarımızdan Mehmet Selahaddin Şentop başta olmak üzere takımımızı olimpiyatlara hazırlama sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

Olimpiyata Katılan Takımımız

Senior kategorisinde ise gümüş madalya alanların en yüksek puanlısı İbrahim Fırat Yoğurtçu oldu. Proje kapsamında yapılan eğitimlerde görev alan ve kendileri de çeşitli uluslararası matematik olimpiyatlarında ülkemize madalyalar kazandıran eski olimpiyatçılardan Mehmet Selahaddin Şentop ve proje koordinatörümüz Murat Yoğurtçu'nun takım liderliğini yaptığı ekibimiz şu isimlerden oluşuyor.

Senior Kategorisi 

İsim                        Okul Sınıf   Madalya  
Şevket Onur Yılmaz   Kabataş Erkek Lisesi 10 gümüş
İbrahim Fırat Yoğurtçu   Cağaloğlu Anadolu Lisesi 11 gümüş
Ömer Faruk Erzurumluoğlu   İstanbul Beşiktaş Sakıp Sabancı A.L. 12 gümüş
Turan Berke Yakarer   Şehit Münir Alkan Fen Lisesi 12 gümüş
                   

 

Junior Kategorisi

İsim   Okul Sınıf Madalya
Barış Koyuncu   Enka Okulları İstanbul 9 altın
Mehmet Burak Gönül   Cağaloğlu Anadolu Lisesi 9 altın
İbrahim Halil Kaplan   Şehit Münir Alkan Fen Lisesi 10 gümüş
Hilmican Söğütlü   Robert Kolej 9 gümüş

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.