İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6 Dilde Münazara Yarışmaları

6 Dilde Münazara Yarışmaları’nın finalleri Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi´nde yapıldı.
6 Dilde Münazara Yarışmaları

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu İmam Hatip Liselerinde Arapça ve İngilizce olarak 2015 yılında başlayan hazırlık sınıfı artı dört yıl lise eğitimi uygulamasına daha sonraki yıllarda Almanca, İspanyolca ve Rusça da eklendi. Arapça, İngilizce, İspanyolca, Rusça, Almanca vb. dilleri konuşan ülkelerle beşeri, ilmi ve iktisadi münasebetleri geliştirmek önemli… 

Bir Dil Bir Dünya

Bunun için ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların çalışmalarında ve hizmetlerinde ihtiyaç duyulan personelin yetiştirilmesine katkı sağlamak, ileri düzeyde yabancı dil becerisi ve akademik bilgiye sahip başarılı öğrenciler yetiştirmek gerekiyor. Bu kapsamda yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan Anadolu İmam Hatip Liseleri kısa sürede yaygınlaştı. 2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde bünyesinde Çince hazırlık sınıfı uygulayacak Anadolu İmam Hatip Lisesi faaliyete giriyor. Bugün Türkiye’de 24 Anadolu İmam Hatip Lisesinde beş ayrı dilde, hazırlık sınıflarında haftada 20 saat dil eğitimi veriliyor.

Bünyesinde hazırlık sınıfı programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri arasında gerçekleştirilen “6 Dilde Münazara Yarışmaları” önemli bir kültürel etkinlik.  Dili iletişimsel yöntemle ve aracı dil kullanmadan öğreten bu okullarda, sorgulayan, düşünmeye sevk eden en önemli dil etkinliği kabul edilen münazaralar dört yıldır uygulanıyor.

Münazara Takımları

Öğrenciler okul içinde yapılan elemelerle belirleniyor ve en başarılı 4 öğrenci okulunu temsilen münazaralara katılıyor. Münazara takımları genelde 10. Sınıf öğrencilerinden oluşuyor. Ancak Rusça gibi yeni başlayan okullarda münazaralar hazırlık sınıfı öğrencileri arasında gerçekleştiriliyor.

Yarışmacı öğrencilerin hazırlık süreci altı aydan fazla zaman alıyor. Liseliler İngilizce, Rusça, İspanyolca, Almanca, Arapça alanlarında yarışırken Türkiye’ye lise öğrenimine gelen yabancı öğrenciler de Türkçe dalında münazara yarışmasına katılıyor.

Türkiye genelinde 8 ayrı dalda 126 bin 942 öğrenci katıldı. 2009 yılında İmam Hatip Okulları arasında Arapça eğitimi ile başlayan ve bugün farklı dillerde 100 binden fazla öğrencinin katıldığı yarışmanın finalleri Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi´nde yapıldı.

Yarışmanın finallerine Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Sayın İhsan Erkul, Eğitim Ortamları ve Öğrenme Süreçlerini Geliştirme Daire Başkanı Sayın Oğuzhan Özkan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Hatice Özdemir, Başakşehir İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ramazan Yılmaz ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Finallerde Dereceye Giren Okullar

Akademisyen ve edebiyatçıların jüri üyeliğini yaptığı münazara yarışmalarının ödül töreninde yarışmacılar ve onları hazırlayan öğretmenler ödüllendirildi. Yarışmaların finallerinde, İngilizcede birinciliği Çamlıca Kız İmam Hatip Lisesi, ikinciliği Ahmet Sani Gezici Anadolu İmam Hatip Lisesi, üçüncülüğü ise Güngören Anadolu İmam Hatip Lisesi kazandı.

Türkçede birinciliği Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi, ikinciliği Şehit Mehmet Karaaslan Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi, üçüncülüğü ise Mevlana Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi aldı. 

İspanyolcada birinciliği Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, ikinciliği Ahmet Sani Gezici İmam Hatip Lisesi kazandı.

Almancada birinci ve ikincilik, iki farklı takımla yarışan Beşiktaş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi´nin oldu. Rusçada birinci ve ikinciliğe, iki takım olarak katılan M. Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi layık görüldü.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün en itibarlı kültürel faaliyeti olarak kabul edilen münazara yarışmasına  önümüzdeki yıldan itibaren uluslararası farklı bir boyut kazandırılması amaçlanıyor.

07-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.