İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

52. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI

İlimiz teknolojiyi gündelik hayata taşıyan, yaratıcı, yenilikçi, pratik uygulamalar içeren 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasında 17 proje ile zirvede. Tüm öğrencilerimizi ve danışmanlarını tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
52. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, lise öğrenimine devam eden öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen yarışma biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk dili ve edebiyatı ile yazılım alanlarını içeriyor.

Genç Bilim İnsanları Yarıştı

Bu yıl yarışmaya 2 bin 615 farklı okuldan 11 bin 251 kız ve 7 bin 858 erkek öğrenci olmak üzere toplam 19 bin 109 öğrencinin hazırladığı 14 bin 10 proje başvurusu alındı. Proje başvurularının ön değerlendirmeleri Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde yapıldı. Ön değerlendirmeyi geçen 2 bin 160 projenin sahibi öğrenciler, 25-26 Mart 2021 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı. Bölge değerlendirmeleri sonucunda finalist olarak belirlenen 240 proje, 1-3 Haziran 2021 tarihleri arasında final değerlendirmesine katıldı.

Genç bilim insanlarının yetiştirilmesi ve teknoloji üretiminin genç nesillerce içselleştirilmesini hedefleyen final yarışmasında 52 ilde bulunan 182 farklı okuldan toplam 383 projenin sahibi öğrenci yer aldı. Final yarışmasına katılan 240 projeden 12'si birincilik, 24'ü ikincilik, 36'sı üçüncülük ve 36'sı teşvik olmak üzere toplam 108 projenin sahibi öğrenci ödül kazandı. İlimiz toplam 17 proje ile zirveye yerleşti.

Yaratıcı, Yenilikçi ve Pratik Uygulamalar

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının önemine dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, teknolojiyi gündelik hayata taşıyan, yaratıcı, yenilikçi, pratik uygulamalar içeren, Türkiye'nin ihtiyacı olan yüksek teknoloji üretimine katkı sunduğunu belirtti.

Projelerin hem heyecan verici hem de geleceğimiz için güven telkin edici olduğunu vurgulayan Yazıcı "Öğrencilerimizin gerek bireysel gerekse ikili gruplar şeklinde danışmanlarıyla ülkemizin geleceğine yönelik projelere kafa yorması,  yaratıcı fikirlerin peşinden koşması hepimiz için çok değerli. Unutmamak gerekir ki her bir proje uzun soluklu bilimsel çalışmaların en önemli adımıdır.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması gençlerimizi sadece yarışmaya hazırlamıyor, onları hayata, gelecekte de bir mesleğe hazırlıyor. Onların projelerinin geliştirilebilmesi için her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Ülkemizin geleceğine katkı sunan tüm öğrencilerimizi, danışmanlarını, kurumlarımızı, yöneticilerimizi, velilerimizi tebrik ediyorum. Yarışma sürecine katkı sunan herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

İlimiz 17 Proje ile Zirvede

TÜBİTAK 52.  Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ilimizden dereceye giren öğrencilerimiz şöyle sıralandı: Fuat Sezgin Bilim ve Sanat Merkezinden Mehmet Sertaç Çeküç, Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezinden Zeynep Parla Parmaksız,  Cağaloğlu Anadolu Lisesinden Emirhan Kurtuluş, İstanbul Özel Kültür Fen Lisesinden Mine Sezer-Deniz Alaman, İstanbul Özel Üsküdar Amerikan Lisesinden Hüseyin Şahin, İstanbul Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi Lisesi Elif Öykü Lal Mutlu, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden Muhammed Yusuf Kartal-Yusuf Efdal Yılmaz, İstanbul Özel Vizyon Anadolu Lisesinden İpek Şenkaya- Demiralp Özen, Özel Ataşehir Doğa Anadolu Lisesinden Caner Yılmaz, Özel Anabilim Fen ve Teknoloji Lisesinden Erim Serdaş- Ant Hakkoz, Özel Yenidoğu Anadolu Lisesinden Elif Ceren Keskin, Özel Sainte Pulcherie Fransız Lisesinden Defne Seydan-Öykü Özsüt, İstanbul Alman Liseliler Kültür Ve Eğitim Vakfı Özel Fen Lisesinden Ezgi Gül Uyar, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden Mehmet Burak Akel-Hüseyin Sinan Keleştemur, İstanbul Fuat Sezgin Bilim Ve Sanat Merkezinden Çağan Meteris, İstek Özel Atanur Oğuz Fen Lisesinden Alin Ada Boyraz-Nehir Kızılırmak ve Özel Nun Anadolu Lisesinden Miraç Yıldırım.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.