İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

40 Renk Tek Yürek

Yurdumun Değerleri Projemiz kapsamında öğrencilerimizle "yardımlaşma ve iyilik"  üzerine konuşuldu.
40 Renk Tek Yürek

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Yurdumun Değerleri Projesi kapsamında, Bahçelievler Şehit Mehmet Karaaslan Uluslararası Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Yurdunda "Yardımlaşma ve İyilik" temalı bir program gerçekleştirildi. Programa İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Bahçelievler İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Emin Çıkrıkçı, Okul Müdürümüz Abdulbaki Murat, müdür yardımcıları, öğrenciler ve okul öğretmenlerinin tamamı, İl AR-GE Kültür Birimi ve veliler katıldı.

Programa katılan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, "Bizlere bu güzel programı hazırlayan tüm öğrenci ve öğretmenleri tebrik ediyorum. 40 ülkeden 130 öğrencinin bir arada kardeşçe yaşaması, kısa sürede dilimizi öğrenmesi ve bu akşamki programı hazırlaması beni gerçekten çok etkiledi. Bu projeye katkı sunan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Şehit Mehmet Karaaslan Uluslararası Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Abdulbaki Murat ise, dünyanın dört bir yanından gelen ve bünyesinde 40 ülkeden 130 öğrencilerle "40 Renk Tek Yürek Uluslararası Kültür Festivali"ni gerçekleştirdiklerini aktardı.  Murat, "Bu festival ile tüm dünyaya renkliliğin içinde birliğin, beraberliğin, tek yürek olmanın anlamını gösterdik." dedi. Ayrıca ilde ve ilçede yapılan yarışmalarda yeni bir okul olmalarına rağmen çeşitli dereceler elde ettiklerini de ifade etti.

40 Renk Tek Yürek

Sunuculuklarını Kırgızistan'dan ve Cezayir'den iki öğrencinin gerçekleştirdiği programda dünyanın dört bir yanından gelen ve bünyesinde 40 ülkeden 130 öğrenci barındıran okulun öğrencileri Kuran-ı Kerim tilaveti, Türkçe anlamı, yardımlaşma ve iyilik konulu konuşmalar, şiir okuma, "Seyfi Baba" şiirini dramatize etme, türkü söyleme gibi farklı performanslar sergilediler. Öğrencilerin sunumlarının ardından İl AR-GE Kültür Biriminden Şair Cengizhan Orakçı ve Şair Hüseyin Akın, "Yardımlaşma ve İyilik" konulu kısa birer konuşma yaptılar.

Farklı ülkelerden gelen kendi kültürlerini ve renklerini temsil eden öğrencilerin Türkçeyi altı ay gibi kısa bir sürede öğrenerek birbirleriyle ve öğretmenleriyle nasıl iletişim kurdukları, kendilerini nasıl ifade ettikleri, duygularını, düşüncelerini çok rahat anlattıkları gözlemlendi. Kitap, dergi ve fanzin çalışmaları yapan öğrenciler şiirlerini ve yazılarını kitap ve dergilerde hem kendi dillerinde hem Türkçe yayımlamışlardır. Her ülkeden bir öğrenci kendi dillerinde ünlü bilim adamı Fuat Sezgin ile ilgili biyografik bir çalışma yaparak kitaplaştırmışlardır. Bütün bu çalışmalar henüz ikinci yılını tamamlayan okulun kuruluş amacına ulaştığını ve uluslararası bir marka olma yolunda ilerlemeye başladığını göstermektedir.

13-05-201913-05-201913-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.