İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4. Uluslararası Metropol Şehirler Bilim Olimpiyatları

İstanbul Bilim Olimpiyatları Şehir Takımımız, 45 takımın katıldığı 4. Uluslararası Metropol Şehirler Bilim Olimpiyatlarında genel klasmanda ikinci oldu.
4. Uluslararası Metropol Şehirler Bilim Olimpiyatları

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, her yıl İstanbullu öğrencilere yönelik "İstanbul Bilim Olimpiyatları" yarışması düzenliyor. Yarışma, lise öğrencilerini temel bilimlerde çalışmalar yapmaya özendirmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bu alanlarda gelişmelerini destekleyerek katkı sağlamak amacıyla fizik, kimya, biyoloji, matematik ve bilgisayar olmak üzere 5 farklı dalda yapılıyor. Başarılı lise öğrencilerinin katıldıkları yarışmalar neticesinde İstanbul Bilim Olimpiyatları Şehir Takımı kuruluyor.

Takımımız, Moskova Belediyesi'nin ev sahipliğinde 3. Moskova Küresel Eğitim Forumu ve 4. Uluslararası Metropol Şehirler Bilim Olimpiyatları 29 Ağustos- 6 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenen yarışmaya katılmak için Moskova'da bulunuyor. Organizasyona şehrimizi temsilen Vali Yardımcımız Sayın Ahmet Hamdi Usta ve Bilim Olimpiyatları Proje Koordinatörlerimiz ile İstanbul Bilim Olimpiyatları Şehir Takımımız katılıyor.

Kentsel Mekân ve Geleceğin Eğitimi

29 Ağustos-1 Eylül 2019 tarihleri arasındaki eğitim forumunda meslek öncesi eğitimin gelişim eğilimleri, geleceğin mesleklerini öğrenme yollarının yaratılması, 21.yüzyıl yetkinlik ve becerilerini değerlendirme yöntemlerinin oluşturulması ve kentsel mekânın en yüksek performansla eğitim sürecinde kullanımı gibi konular, dünyanın farklı şehirlerinden gelen eğitim liderleri tarafından tartışıldı.

Uluslararası Dünya Eğitim Liderleri Konferansı Moskova Şehri Pedegoji Üniversitesi Rektörü Sayın IgorRemorenkomoderatörlüğünde yapıldı. Konferansa Moskova Şehir Hükümeti Bakanı, Dış Ekonomik ve Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Sayın SergeyCheremin; Moskova Şehir Hükümeti Bakanı, Moskova Şehri Eğitim Dairesi Başkanı Sayın IsaakKalina; ve Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Müsteşarı, Sayın Dr. Hamad Al Yahyaei; Helsinki Eğitim Bölümü Genel Müdürü Sayın LiisaPohjolainen; Yeni Delhi NCT Hükümeti Başkan Yardımcısı Sayın Manish Kumar Sisodia; Şanghay Belediyesi Eğitim ve Halk Sağlığı Çalışma Komisyonu TBM Komitesi Müsteşar Yardımcısı Sayın LiWei; Sao Paulo Belediye Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Sayın JoãoCuryNeto'nun konuşmacı olarak katıldı.

Konferansta Vali Yardımcımız Sayın Ahmet Hamdi Usta "ilk sıra uzmanı" olarak söz aldı. Şehrimizin öğrencilere sunduğu imkânlar, İstanbul'da eğitimin kalitesi ve niteliğini artırmak amacıyla İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen projeler başta olmak üzere şehir ve eğitim ilişkisini çeşitli yönleriyle anlattı.

İstanbul Bilim Olimpiyatları Şehir Takımı

İstanbul Bilim Olimpiyatları Şehir Takımı, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Bilim Olimpiyatları Projesi kapsamında yapılan sınavlarda üstün başarı gösteren öğrencilerden oluşuyor. Vali Yardımcımız Ahmet Hamdi Usta, 1-6 Eylül tarihleri arasında 46 farklı ülkeden şehir takımlarının birbiriyle kıyasıya yarıştığı 4. Uluslararası Metropol Şehirler Bilim Olimpiyatları öncesinde yarışmada ter dökecek olan İstanbul Bilim Olimpiyatları Şehir Takımımızla bir araya geldi. Bilim Olimpiyatları Takımımızın çalışmalarının her geçen gün daha nitelikli hâle geldiğini kaydeden Usta, öğrencilerimize başarılar diledi.   Öğrencilerimiz, 4. Uluslararası Metropol Şehirler Bilim Olimpiyatları bilgisayar, fizik, kimya ve matematik alanlarında yarışıyorlar.

Dört yıldır düzenlenen olimpiyata üçüncü kez katılan İstanbul Bilim Olimpiyatları Takımı, geçen yıl 1 altın, 2 gümüş ve 5 bronz madalya alarak şehirler klasmanında ikincilik kupasına layık görülmüştü. Bu yıl ise İstanbul Bilim Olimpiyatları Şehir Takımımız, 45 takımın katıldığı 4. Uluslararası Metropol Şehirler Bilim Olimpiyatları genel klasmanında ikinci oldu.İstanbul Bilim Olimpiyatları Takımı, 1 altın, 4 gümüş madalya alarak gelişimini sürdürdü.

Açılış töreni öncesinde Moskova Televizyonu'na röportaj veren Vali Yardımcımız Ahmet Hamdi Usta " Global çerçevede bu gibi organizasyonlarda bir araya gelerek sahip olduğumuz imkânları ve deneyimlerimizi paylaşmak öğrencilere nitelikli eğitim sunabilmek adına çok önemli. İstanbul olarak,  Moskova'da başlayan bu paylaşım ortamına katkıda bulunmayı;  sizleri ve dünyanın farklı şehirlerinden gelen eğitimcileri İstanbul'da bir araya getirmeyi çok istiyoruz." ifadelerini kullandı.

06-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.