İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4. ULUSAL OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SEMPOZYUMU YAPILDI.

Bu yıl 4.’sü düzenlenen Ulusal Okul Öncesi Eğitim Semineri “Altınçağ’da Çocuk Olmak” başlığı altında İhlas Koleji Beylikdüzü Kampüsü Büyük Konferans Salonu’nda yapıldı.    
4. ULUSAL OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SEMPOZYUMU YAPILDI.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Öğretim Kurumları Birliği (ÖZKUR-BİR) işbirliği ile düzenlenen Proje koordinatörlüğünü Ali YEŞİLYURT’un üstlendiği İl Milli eğitim Arge ve Hizmetiçi Eğitim bölümünün katkılarıyla İhlas Koleji’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sempozyumda, okul öncesi eğitim konusunda uzman akademisyenler, okul öncesi ve ilkokul düzeyinde eğitim veren yaklaşık 750 katılımcıya birbirinden değerli bilgiler sunulup program sonunda sertifikaları verildi.

Sempozyuma Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü İzleme ve Denetim Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet BARAN, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, İl ve ilçe Müdür yardımcıları ve Şube müdürleri, Maarif Müfettişleri, ÖZKUR-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Hami Koç,  Başkan Yardımcısı Adem Yıldırtan, Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler ve çeşitli kademelerde resmi ve özel okullarda görev yapan öğretmenler katıldı. 

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Hami Koç, Altınçağ’da çocuk olmanın çok kıymetli olduğunu söyledi. Son 10 yılda ülkemizde okul öncesi eğitim alanında önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Koç, “Bundan 10 yıl önce yüzde 5 civarında olan okul öncesi eğitim oranı, günümüzde yüzde 50’leri geçmiş durumda. Ülkemizde okul öncesi eğitimin önemli hale gelmesi oldukça sevindiricidir ”dedi. Sempozyum komite heyetine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde destek veren Arge bölümü, Basın yayın ve  Hizmetiçi Eğitim birimlerine teşekkür etti.

“Gelecekte çocuklarımıza nasıl yardımcı olacağımıza dair fikir paylaşımlarının oluştuğu bir ortamdan dolayı çok mutluyum” diyen Koç, değerler eğitimi konusunda önemli çalışmalar yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’a da teşekkür etti.

Yıldız: “Böyle bir organizasyonun dördüncüsünü düzenlemek fedakârlık gerektiriyor”

Sürdürülebilirlik noktasında böyle sempozyumların düzenlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan İl Müdürümüz  Dr. Muammer YILDIZ, bu tip organizasyonların dördüncüsünün düzenlenmesi için fedakarlık gerektiğini söyledi. ÖZKUR-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Hami Koç ve önceki başkan Ali YEŞİLYURT’a   emeklerinden dolayı teşekkür eden Yıldız, böyle bir organizasyonda bulunmaktan dolayı   mutlu olduğunu söyledi.Ayrıca programa konuşmacı olarak katılan tüm akademisyenlere ve öğretmenlere teşekkür etti.

Ülkemizde eğitimin geldiği noktanın oldukça değerli olduğunu ifade eden Yıldız, bu aşamaya gelinebilmesi için büyük çaba sarf edildiğini ifade etti.

Okul öncesinin çok önemli olduğunu belirten Yıldız, temel eğitim olarak görülen bu dönemin, kamu kurumları tarafından da desteklendiğini söyledi. Eğitimin, anne karnından başlayan bir süreç olduğunu vurgulayan Yıldız, bu süreci en iyi şekilde desteklemek için bakanlığın da desteğiyle oldukça yoğun çalıştıklarını ifade etti.

Yüksel: “ Çocuğunuzla yedi yaşından sonra istişare ediniz.”

Sempozyumun ilk konuşmacısı olan Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, “Çocuklarda Nörolojik Gelişim” konulu sunumunu yaptı. Bir çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiğine dair önemli tespitlerini dinleyicilerle paylaşan Yüksel, anne babanın üzerine düşen sorumlulukları da anlattı. Çocuğun kişiliğinin gelişmesinde, anne babanın yönlendirmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Yüksel, çocuklarınızı kendinize benzetmeyin dedi. Hiçbir çocuğun başka bir çocuktan daha zeki olmadığına dikkat çeken Yüksel, her çocuğun farklı yetenekleri olduğunu vurgularken, önemli olanın bu yeteneği altınçağda yakalayıp çıkartmak olduğunu ifade etti.

Anne baba kendini yetiştirirse bu yeteneklerin DNA yoluyla çocuğa da geçtiğini vurgulayan Yüksel, “DNA özellikleri geçse bile çevre çok daha etkili oluyor. Çevremiz bizi etkiliyor. Buna dikkat etmeliyiz” dedi. 

Çocuğun gelişiminde oyunun yerine işaret eden Yüksel, yedi yaşına kadar bir çocuğun mutlaka oynayarak kendi gelişimini tamamlaması gerektiğini söyledi. 7-15 yaş arası çocukla arkadaş olunabileceğini söyleyen Yüksel, “Yedi yaşından sonra çocuğunuzla istişare edin. Kendiniz gibi yetiştirmeyin” dedi.

Üç yaşına kadar çocukların çift taraflı iletişim sağlamayan ve tek taraflı görsel yükleme yapan öğelerden uzak tutulması gerektiğini ifade eden Yüksel, bu yaş aralığında çocukların bu tarz cihaz ya da araçlara ilgi göstermesinin normal olduğunu, ama özellikle tablet gibi araçlardan en azından 3 yaşına kadar uzak tutulması, daha sonrasında ise sınırlı olarak izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Bacanlı: “Anne babalık roldür, elbise gibidir.”

Biruni Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Bacanlı ise aile içinde gücün kimde olduğuna işaret etmek için ilginç tespitlerde bulundu. İnsan ilişkilerinin olduğu her yerde bir güç ilişkisi olduğunu vurgulayan Bacanlı,  “Anne babalık diye bir şey yoktur. Annelik,  babalık birer  roldür. Elbise gibi düşünün. Annelik, babalık ve çocukluk da böyle bir roldür” dedi.

“Eskiden aileler birlikte kaldıkları için babaanneler ya da nineler tecrübelerini aktarıyorlardı. Şimdi baktığınız da çekirdek aile dışında evde kimse kalamıyor. Çünkü anne babaların daha tecrübeli olanlara tahammülü yok. Bu sebepten de anne babalığı bilmeyen ebeveynler var ”dedi.

Konuşmasının sonunda aile içindeki güç probleminde asıl sorunun anne babayla ilgili olduğunu vurgulayan Bacanlı, “Özellikle Türk ailesinde bütün kadınlar, erkeği evin reisi olarak öne sürerler, ama arka planda evin reisi kendileridir. İşin doğası da budur. Anne babalar da çocuğu böyle öne sürebiliyorlar. Bu durumda evde erkeğin durumu neyse çocuğun durumu da odur” diyerek sözlerini bitirdi.

Psikolog Yusuf Menki de okul öncesi dönemdeki çocuklarda görülebilecek öğrenme, davranış ve uyum sorunları hakkında geniş kapsamlı bilgiler verdi. Konuşmasında birlikte çalıştığı çocuklardan da örnekler sunan Menki, karşılaşılabilecek durumların değerlendirilmesi noktasında tanı konulmasının önemine vurgu yaptı.

Birçok çocuğun yaşadığı problemleri, özellikle resimlere ve çok basit şekil çizme çalışmalarına yansıttığını ifade eden Menki, öğretmenlerden bu durumdaki öğrencilerini tespit ederek gerekli yönlendirmeleri yapmalarını istedi.

Verilen aranın ardından devam eden sempozyumun ikinci bölümünde Davranış Bilimleri Uzmanı Yeşim Varol Şen, “Okul Öncesi Dönemde Çocuk Disiplini” konulu konuşmasını yaptı. Konuşmasında aile bireylerinin çocuklarıyla yaşaması gereken ortam konusunda detaylı tavsiyelerde bulunan Şen, evin içinde hayatı düzenleyenin anne baba olduğunu söyledi.Çocukların kuralları sevdiğini belirten Şen, bu kurallara taviz vermeden uyulması halinde evde güzel bir aile ortamı oluşacağını vurguladı. Bir çok anne babanın çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmediğini yapmış olduğu çalışmalardan örneklerle anlatan Şen, “Anne baba olduğunuzda çocuğunuzla her zaman ilgilenmeniz gerekiyor. Ama günümüzde maalesef anne babalar çocuklarıyla karşı karşıya gelmemek ve çok fazla uğraşmak da istemedikleri için çocuklarının her dediklerini yapıyorlar. Bu da olumsuz sonuçlara yol açıyor.”dedi.

Sosyal medyada düzenlenen bir oylama sonucunda Yılın Öğretmeni seçilen Nurten Akkuş’da sempozyuma özel konuk olarak katıldı. Samsun Ayvacık Anaokulu’nun müdürü olan Akkuş, okulunda gerçekleştirmiş olduğu projeleri katılımcılara anlattı. 

Günün son konuşmasını gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Özgül Polat da çocuğun anaokuluna başlama sürecini anlattı. Sempozyumu dinleyen bir çok katılımcının üniversiten de hocası olan Polat, okul öncesi eğitimin anaokulu ayağının nasıl başlaması gerektiğini sunumuyla gösterdi. Öğretmenlerin anaokuluna çocukları nasıl adapte edebileceklerine dair ufak ipuçları veren Polat, okuldaki yapılacak bazı aktivitelerle bu problemin aşılabileceğini vurguladı. 

Sempozyum süresince 0-6 yaş grubu çocuklar için eğitici ve öğretici materyallerin yer aldığı bir de eğitim fuarı düzenlendi. Yetenek Sizsiniz yarışmasının yarı finalistlerinden Hasan Şahin de Gölge Show gösterisiyle sempozyuma renk kattı. 

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 455 04 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.