İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4. Etnospor Kültür Festivali'nin Kapanış Töreni

4. Etnospor Kültür Festivali'nin kapanış töreni Han Çadırı'nın önünde yapıldı.
4. Etnospor Kültür Festivali'nin Kapanış Töreni

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl "Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın." sloganıyla Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen 4. Etnospor Kültür Festivali'nin kapanış töreni Han Çadırı'nın önünde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay'ın katıldığı kapanış programında, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Sayın Bilal Erdoğan, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Vekili ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Sayın Hakan Kazancı, Okçular Vakfı Başkanı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Haydar Ali Yıldız, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral ile festival sponsorlarının temsilcileri de yer aldı.

Geleneksel Sporları Canlandırmak

Etnospor Kültür Festivali'nin özgün bir etkinlik olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Dünya medeniyetlerinin başkenti İstanbul'u bu anlamda turizmin cazip merkezine bu festivalle dönüştürebiliriz. Bunu görmek, yaşamak için dünyanın farklı ülkelerinden insanların buraya geleceklerine yürekten inanıyorum. Burada birlik, beraberlik ve kardeşliğin tadını alacaklar. Çocukların, yaşlıların, gençlerin unutulmadığı sporların geleneksel anlamda canlandığı bir ortam burası." değerlendirmesinde bulundu.

Atatürk Havalimanı'nda Millet Bahçesi yapacaklarını hatırlatan Oktay, "Cumhurbaşkanımız da ifade etti, burası birçok etkinliğe, fuara ev sahipliği yapacak bir merkez de olacak. Yeni yaşadığımız bir deprem var. Orada da ciddi bir fonksiyonu üstlenecek bir merkez burası. Burası, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çok amaçlı tasarlanacak bir merkez olacak. Sonraki yıllarda bu zenginlikle bu festival çok daha gelişmiş, çok daha fazla ülkenin katılımıyla yapılacaktır." şeklinde konuştu.

Geleneksel Sporlar ve Kültürümüz

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ise 4. Etnospor Kültür Festivali'ni başarılı bir şekilde kapattıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Bugün yeni bir mekândayız. 2 yıl ekim ayının başında bu etkinliği burada yapıyor olacağız. Atatürk Havalimanı'nda yapmamızın temel sebebi, burada inşa edilecek, hayata geçecek olan Millet Bahçesi'nin içinde geleneksel sporları ve kültürümüzü yaşatacağımız bir alanın olmasını arzu edişimizdir. Cumhurbaşkanı Yardımcımıza, ilgililere burası planlanırken, bu vesileyle böyle bir alanın korumasını rica ediyoruz. Hakikaten yüz binlerce İstanbullunun gözlerinde ışıltı vardı. Anneler, babalar, dedeler, nineler, 'Ne iyi ettiniz de yaptınız.' dediler."

Şehirlerde kültürün yaşatılmasının zor olduğuna vurgu yapan Erdoğan, "Şehirlerde böyle merkezi alanlarda geleneksel sporlar ve kültürümüzü yaşatmalıyız. Kimliksiz bir millet olmak istemiyorsak kültürümüze sahip çıkmak zorundayız. İddialı olmak böyle mümkün olur. Kültürümüzü yitirirsek, iddiamız artık bizim olmaktan çıkmış demektir. Bu yoldan dönenin kaşığı kırılsın, diyorum." diye konuştu.

Festival Coşkusu

Daha sonra 4. Etnospor Kültür Festivali'nin kapanış töreninde festival kapsamında gerçekleştirilen müsabakalarda derece elde eden sporculara madalya takdimi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, programın ardından katılımcılarla fotoğraf çektirdi.

Konuşmaların ardından dereceye giren sporculara ödülleri Fuat Oktay, Bilal Erdoğan, Hakan Kazancı, Haydar Ali Yıldız ve sponsor temsilcileri tarafından verildi. Müdürlüğümüz adına İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Timur Tuğral'a plaket takdim edildi.

08-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.