İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün de katıldığı 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 9 gün boyunca öğrencilerimizi kitaplar ve kültürel etkinliklerle buluşturdu.
38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle gerçekleştirilen, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı sona erdi. Büyükçekmece'deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve hafta içi İstanbul ve çevre illerden gelen okul ve öğrenci ziyaretleriyle yoğunluğun yaşandığı fuarın son gününde de ziyaretçiler, fuar koridorlarında zaman zaman kalabalık nedeniyle yürümekte güçlük çekti.

Çocuk Atölyeleri, Öğrenciler ve Etkinlikler

Fuarda yurt içi ve yurt dışından 800'ün üzerinde yayınevi ile sivil toplum kuruluşu ağırlanırken, gerçekleştirilen panel, söyleşi, imza günü, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan etkinliklerde yüzlerce yazar okurlarıyla bir araya geldi.

Yazılı kültürle, yazarlarla buluşmak için en önemli imkânlardan biri olan kitap fuarına öğrencilerimizin katılmaları için gerekli planlamaları yapan İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün standı ise kurumumuzun çalışmalarının daha yakından tanınmasını sağladı. İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinin ve okulların yayın organları, dergileri, gazeteleri standınızda sergilendi İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzayrıca akademik ve kültürel içerikli çeşitli etkinliklerdüzenledi. İstanbul Öğretmen Akademileri ve İstanbul'u Okuyorum Projeleri kapsamındaki sunumlara öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı.

Çocuklarımızın kültürel duyarlılık ve okuma kültürü kazanmalarının yanında sanat okuryazarı olarak kendilerini tanımalarını destekleyen İstanbul Masal Okulu çalışmaları kapsamında öğretmenlerimiz tarafından her gün en az üç farklı okula Anadolu masallarından örnekler sunuldu.

Okuma Kültürü ve Fuarlar

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı eğitimciler olarak dokuz gün süren kitap fuarının heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Dünya şehri İstanbul'umuz dokuz gün boyunca kitaplarla şenlendi, öğrencilerimiz bir bakıma bir kitap bayramı yaşadı. Bizlereğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler olarak İstanbul'umuzda yapılan tüm kitap fuarlarını önemsiyoruz, kitapla geçirilen günlerin okuma kültürüne katkı yaptığının farkındayız. Sayın Valimizin fuarın açılışında işaret ettiği çerçevede fuara katılan öğrenci sayımızın arttırmayı hedefledik. Öğretmen ve öğrencilerimizin sağlanan bu imkândan en üst düzeyde yararlanması için planlı hareket ettik.

 Eğitim nasıl toplum için vazgeçilmezse eğitimi anlamlı kılan, eğitime yön veren en önemli unsurlardan birisi de kitap okuma alışkanlığıdır. Sadece çocuklarımız ve öğrencilerimiz için değil aynı zamanda biz yetişkinler için en iyi bilgilenme vasıtasıdır kitap okumak. Diyebiliriz ki kitap okumayı sevmek her şeyin başıdır? Bunun temelleri de 2023 Eğitim Vizyon Belgemizin de altını çizdiği gibi eğitim ve öğretim kurumlarında atılır. Bununla birlikte kitabın, hayatın bütün evrelerinde toplumun her kesiminde büyük bir kılavuz olma işlevi de var. Bu noktada kitap fuarı her yıl olduğu gibi şehrimize çok büyük bir katkı sundu."

Ana teması "Edebiyatımızda 50 Kuşağı" olarak belirlenen fuarın bu yılki "Onur Yazarı" da aynı zamanda Türk edebiyatında 1950 kuşağının önemli öykücülerinden biri olarak kabul edilen Adnan Özyalçıner oldu. Fuar boyunca Özyalçıner, yaşamı, eserleri ve kendisinin de yazarı olduğu 1950 Kuşağı hakkında düzenlenen çeşitli söyleşilere katıldı.

İlk Kitabım ve ARTİST 2019

Fuar etkinlikleri kapsamında bu yıl ilk kez hayata geçirilen "İlk Kitabım TÜYAP'ta" söyleşileri çerçevesinde ise yazarlar, ilk kitaplarıyla okurların karşısına çıktı.

Bu yıl ABD, Almanya, Avusturya, Çin Halk Cumhuriyeti, Dubai, Kore, Gürcistan, İngiltere, İran İslam Cumhuriyeti, İspanya, İtalya, Japonya, Katar, Makedonya, Meksika, Romanya, Rusya, Ürdün ve Yunanistan'dan yayıncılar, fuarın ilk dört günü açık olan Uluslararası Salon'a konuk oldu.

Kitap fuarıyla paralel olarak "Faust" temasıyla gerçekleştirilen "ARTİST 2019 / 29. İstanbul Sanat Fuarı" ise yaklaşık 12 bin metrekareyi aşkın sergileme alanında, 20 galeri ve 500'ün üzerinde sanatçının bini aşkın eserini sanatseverlerle buluşturdu.

11-11-201911-11-201911-11-201911-11-201911-11-201911-11-201911-11-201911-11-201911-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.