İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2023 Vizyonu Doğrultusunda Yeni Başlangıçlar

TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nin Kalamış Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte İl Müdür Yardımcımız Levent Özil, Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesinden yola çıkarak İstanbul’da uygulanacak projeleri anlattı.
2023 Vizyonu Doğrultusunda Yeni Başlangıçlar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün de katıldığı, bu yıl “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” ana temasıyla ziyaretçilerini ağırlayan 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın etkinlikleri kapsamında Müdürlüğümüz tarafından “ 2023 Vizyon Belgesi Perspektifi” başlıklı etkinlik düzenlendi.

TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nin Kalamış Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte İl Müdür Yardımcımız Levent Özil, Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesinden yola çıkarak İstanbul’da uygulanacak projeleri anlattı.

Projelerimiz Kapsayıcı ve Kuşatıcı

Özil, önce ana hatlarıyla vizyon belgesi üzerinde durarak, “2023 Vizyon Belgesi,  nitelikli ve kapsayıcı eğitim hedefi doğrultusunda her öğrencimizin kendini tanıyarak, insani, millî, manevi değerleri ile donanımını geliştirmeyi ve çevre duyarlılığını içselleştirmeleri üzerinde duruyor.

Bu çerçevede insana ait evrensel, yerel, maddi, manevi, mesleki, ahlaki, millî tüm değerleri kapsayan ve kuşatan bir olgunlaşma, gelişme, ilerleme, değişim ve ahlak güzelliği hedefiyle bir dizi proje hayata geçirilecek.”  diye konuştu.

2023 Vizyon Belgesinde sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin öne çıktığını aktaran Özil, şöyle devam etti: “Öğrenme analitiği araçlarıyla öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleri veriye dayalı bir şekilde izlenecek.  Onların tüm sosyal, sportif ve kültürel etkinlikleri e-portfolyo içerisinde derlenecek.

21.yüzyıl becerilerine ilişkin farkındalık sağlayacak şekilde sosyal, sportif ve kültürel etkinlikleri yeniden yapılandırılacak. Böylelikle millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerimizi çocukların yaşantılarında inşa etmelerini sağlamayı hedefliyoruz.”

Paylaşım Temelli Bir Anlayış

Levent Özil, yeni vizyon belgesi dört temel sütununun öğrenci, ebeveyn, öğretmen ve okul olduğuna değinerek, “Bu dört sütundan hareketle müfredatı; bilgiden beceriye, beceriden görgüye taşıyacak akademik projelerimizi hazırladık. Bunun için akademik dünyayı da işin içine katarak öğrenci, öğretmen ve ebeveynlerimizin öğrenmeyi severek,  akademik bilgiyi toplumsal değere dönüştürebilmeleri için hep beraber gayret sarf edeceğiz. Elbette tüm bunların uygulanmasında yarışma ve rekabet odaklı değil paylaşım temelli bir anlayış benimsenecek.” ifadelerini kullandı.

Vizyon Belgesinin bir ayağının da değerler eğitimi olduğu değerlendirmesinde bulunan Özil, şunları kaydetti: “Eğitim sistemleri, içinden çıktığı medeniyetler kadar evrensel insanlık değerleriyle de harmanlanırlar.

Ülkemizin hayallerini hedeflere, hedeflerini gerçeğe dönüştürme mücadelesinde en büyük güç kaynağımız, nitelikli, özgüveni yüksek, millî ve manevi değerlerimizle teçhiz edilmiş nesillerimizdir.”

Mesleki Gelişim Desteklenecek

Özil, Bakanlığımızın bu dönemde mesleki ve teknik eğitimi çok önemsediğini de dile getirerek, “Türk eğitim sisteminde mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilerek sınav talebinin dönüştürülmesi büyük önem arz ediyor. Vizyon Belgemiz mesleki eğitimde, sektör taleplerinin gerektirdiği yetkinlikler doğrultusunda ulusal meslek standartları dikkate alınarak mesleki alan ve dallarda beceri uygulamalarının payı, öğretim süreleri ve öğretim materyallerinin düzenleme çalışmalarına hız kazandırılmasını hedefliyor.

Bu çerçevede mesleki ve teknik eğitim okullarının döner sermaye gelirlerinin artırılması ve mevcut kaynakların verimli kullanılması üzerinde de duruluyor. Uyguladığımız ve hayata geçireceğimiz yeni projelerle öğrencilerimizim mesleki gelişimlerini destekleyeceğiz.” dedi.

Yaklaşık 1 saat süren konuşma sonunda Özil, dinleyicilerin sorularını cevapladı.

13-11-201813-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.