İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15. ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI

Okullarımız, bu yıl 15'incisi düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması'nda önemli başarılar elde etti. 
15. ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI

TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ortaokula devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmeyi, çalışmalarını yönlendirmeyi ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Yarışma TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Yazılım alanlarında düzenleniyor.

Başvurulara Dair Veriler

Bu yıl yarışmaya 3 bin 89 farklı okuldan 10 bin 819 kız ve 7 bin 973 erkek öğrenci olmak üzere toplam 18 bin 792 öğrencinin hazırladığı 15 bin 674 proje başvuru yaptı. Proje başvurularının ön değerlendirmeleri Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde yapılmış ve ön değerlendirmeyi geçen 1.453 projenin sahibi öğrenciler, 15-16 Haziran 2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak düzenlenen bölge yarışmalarına katıldı. Bölge değerlendirmeleri sonucunda finalist olarak belirlenen 204 proje, 1-2 Eylül 2021 tarihleri arasında final değerlendirmesinde yer aldı.

Bu yıl final yarışmasına 60 ilde bulunan 155 farklı okuldan toplam 314 projenin sahibi öğrenci katıldı. Final yarışmasına katılan 204 projeden 10'u Birincilik, 20'si İkincilik, 30'u Üçüncülük ve 30'u Teşvik olmak üzere toplam 90 projenin sahibi 133 öğrenci ödül kazandı. 

8 Projemiz Finalde

Okullarımız, bu yıl 15'incisi düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması'nda önemli başarılar kazandı.  

İlimizin finallerde yarışmaya hak kazanan projeleri şöyle sıralandı:

Esenyurt Bilim ve Sanat Merkezinden Mustafa Oğuz Tutlu "Teknolojik Topraksız Tarımda Çilek Yetiştiriciliği ve Makromikro Elementlerin Bitki Gelişimi Üzerindeki Etkileri" başlıklı projesiyle biyoloji alanında birincilik elde etti.

İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı Özel 125.Yıl Ortaokulundan Utku Teker ile Osman Memecan diyabet hastaları için geliştirdikleri akıllı lensle kimya alanında ikinci oldu.  

İstanbul Özel Eyüboğlu Çamlıca Ortaokulundan Güçlü Ada Dönmez ile  Doruk Can Aksoy İse "Kabarıcık Sıralamada Şifreleme" adlı projeleriyle matematik alanında ikincilik elde ettiler. 

İstanbul Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı Özel Ortaokulundan Çınar Karaman yazılım alanında hazırladığı "Kazanımlarımıza Uygun Oyunlarla Motivasyonu Arttırmak" projesiyle ikinci oldu.

İstanbul Fuat Sezgin Bilim ve Sanat Merkezinden Ömer Doruk Duruer "Yardım Eli "projesiyle teknolojik tasarım alanında üçüncü sıraya yerleşti.

İstanbul Özel Kartal Doğa Ortaokulundan İrem Bilici "Covid-19 Pandemi Sürecinde Şifalı Bitkileri Doğru Kullanımının Önemi" projesiyle biyoloji alanında teşvik ödülü almaya hak kazandı.

İstanbul İstek Özel Atanur Oğuz Ortaokulundan Yusuf Berk Yılmaz Merissa Bitigiç "Kadim Uygarlıkların Tarihe Katkısını Teknoloji ile Birleştiren Örnek Bir Uygulama" projeleriyle tarih alanında teşvik ödülü aldılar.

İstanbul İstek Özel Atanur Oğuz Ortaokulu Utku İhsan Çelebi İle Merve Nisa Karakömür "Hazine Ağacı" projeleriyle Türkçe alanında teşvik ödülü aldılar.

Bugünü ve Geleceği Tasarlayan Projeler

Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın öğrencilerimizi düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilmelerine katkı sunduğunu belirten  İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  öğrencilerimizin tarihten biyolojiye, kimyadan yazılıma, Türkçeden teknolojik tasarıma uzanan projelerinin geleceğimiz açısından çok önemli olduğunu kaydetti.  

Finallerde yarışma hakkı elde eden projelerin içeriklerinin hem bugün hem de yarınlarımız bakımından da ele alınması gerektiğini kaydeden Yazıcı sözlerini şu şekilde sürdürdü:  "Öğrencilerimizin şimdiden ülkemizin geleceğini tasarlayan projelere kafa yorması, özgün fikirlerin peşinden koşması bizi gururlandırdı. Şunun farkındayız: Aslında bu tür çalışmalar onları sadece bir yarışmaya hazırlamaz kendilerini hayat disiplinine,  toplumsal sorumluluk almaya, kültürel mirasımı aktarmanın yeni yollarını düşünmeye ve gelecekte bir mesleğe yönlendirir. Sözgelimi uygarlık tarihi, salgınla mücadele, yardım ve dayanışma gibi meseleleri öne çıkaran projeler bu açıdan son derece dikkat çekici. Öğrencilerimizin TÜBİTAK projelerinin geliştirilebilmesi için her türlü katkı önem taşıyor. Onların önündeki gelecek aslında Türkiye'mizin geleceği.  Sürece ilgi gösteren tüm öğrencilerimizi ve danışmanlarını canı gönülden kutluyorum, kendilerine finallerde başarılar diliyorum."

Final yarışmasında Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödülü alan 8 projenin sahibi öğrencilerimiz 18-20 Ekim 2021 tarihleri arasında Trabzon ilinde düzenlenecek proje sergisi ve ödül törenine davet edilecek. 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.