İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

100. Yıl Coşkusu

19 Mayıs 1919'un 100. yıl dönümü İstanbul'da coşkuyla kutlandı.
100. Yıl Coşkusu

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100.  yılı İstanbul'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler kapsamında ilk olarak Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Daha sonra ise kutlamalar saat 10.30'da ise Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, İstanbul Valiliğince hazırlanan tören programıyla devam etti. Programa İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Cemil Bağlama, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Sayın Musa Avsever ve çok sayıda davetli katıldı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda; marşın ardından protokol konuşmaları, sinevizyon gösterimi, öğrencilerin seslendirdiği şiirler ve sportif gösteriler gerçekleştirildi.

Programda konuşan İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Bağlama, "Sevgili gençler, siz bu millete, memlekete istiklal aşkını nakış nakış işleyen Nene Hatunların, ya istiklal ya ölüm diyen Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Seyit Onbaşıların, tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Fatihlerin, Yavuzların, Kanunilerin soyundasınız. Binlerce şehit vererek kanlarını, terlerini ve gözyaşlarını aktaran, sıkıntı ve büyük fedakârlıklarla Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu mübarek ve mukaddes emaneti ilelebet yaşatmak ve kıyamete kadar muhafaza etmek, onu gelecek nesillere aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluklarınız olmalıdır." diye konuştu.

Konuşmanın ardından tören, Çekmeköy Özden Cengiz Anadolu Lisesi öğrencilerinin müzik ve dans gösterisiyle devam etti. Gösterinin ardından İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen şiir yarışmasının birincisi Mehmet Habib Taşdemir, ödül aldığı şiirini okudu.

Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Yarışmanın birincileri ödüllerini İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın elinden alırken, ikinci olanlara ödüllerini 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, üçüncülere ise İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Bağlama verdi.

Program Gençlik Merkezi öğrencilerinin halk oyunları ve karate gösteriyle sona erdi.

20-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.