HaberlerOkul Sütü Programı Başladı


02-05-2012

Türkiye genelinde bugün uygulanmaya başlanan “Okul Sütü Programı” kapsamında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Bağcılar Kocayusuf İlköğretim Okulu’nda öğrencilere süt dağıttı.

“Okul Sütü Programı” ile ilgili olarak basın mensuplarının sorularını cevaplayan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu “Bugün itibariyle İstanbul’da 1 milyon 109 bin öğrencimize süt dağıtımına başladık. Dağıtım törenini de Kocayusuf İlköğretim Okulu’nda yaptık. Okul idarelerimize teslim edilen sütler, haftanın beş günü öğrencilerimize verilecek. Haftanın beş günü, her gün, öğrenci başına birer kutu süt dağıtacağız. Ümit ediyoruz ve inanıyoruz ki çocuklarımız severek, süt içmek gibi bir yararlı alışkanlık edinecekler. Daha sağlıklı, daha iyi yetişmiş bir neslin gelişmesine de bakanlıklarımızın ortak projesi olan bu çalışmayla büyük katkı sağlanmış olacak.” dedi.

Dağıtılan sütlerin pastörize olduğunu vurgulayan Mutlu, “Dağıtılan sütlerin her türlü koruma tedbiri alınmış olup, üzerlerinde kullanım tarihleri belirtilmiştir. Sütler, o süreye kadar sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilir. Özellikle kutuların üzerinde okul sütü olarak yapıldığı, dışarıda satılamayacağı beyan edilmiştir. Sadece çocuklarımız için paketlenmiş olan ve ilgili firmalar tarafından okullara teslim edilen sütlerdir.” şeklinde konuştu.

Mutlu, sütlerin okullara dağıtılmasıyla ilgili bir soru üzerine de, “Okullarımızın imkânları, saklama imkânları buna müsaitse beş günlük periyotlar halinde teslim edilecek. Şayet okullarımızın saklama imkânı yoksa günlük dağıtılacak. Dağıtımla ilgili firmalar talebe uygun hareket edecek.” şeklinde konuştu.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ise 2012 yılı içinde yürütülecek olan Okul Sütü Programı kapsamında ana sınıfından beşinci sınıfa kadar ilköğretim okulu öğrencilerine ayda toplam 20 gün, her öğrenciye, 200 ml uzun ömürlü sade kutu süt dağıtılacağını belirtti. İstanbul’da okuyan 1 milyon 109 bin ilköğretim okulu öğrencisine bu proje kapsamına üretilen sütlerin dağıtılacağını belirten Yıldız, “Okul Sütü Programının öğrencilerimizin sağlıklı ve dengeli beslenmesine katkıda bulunacağına ve çocuklarımızın süt tüketimini artırarak bu anlamda ülkemizde bir farkındalık oluşturacağını düşünüyoruz. Bu kampanya ayrıca ebeveynlerin çocuklarının süt içmesi konusundaki taleplerini de destekler niteliktedir.” dedi.

İlköğretim okulu öğrencilerine, dengeli beslenme suretiyle gelişme oranlarının artırılması ve mevsimsel süt arzı fazlalığının değerlendirilerek üretimde istikrarın sağlanması için uzun ömürlü kutu süt dağıtılması olan Okul Sütü Programının açılış ve süt dağıtım törenine İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri de katıldı.


İl Milli Eğitim Müdürü İl Eğitim Denetmenleri Başkanlığı İdari Kadro Stratejik Plan Basında Biz
Ziyaretciler
Adalar Arnavutköy Ataşehir Avcılar Bağcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa Beşiktaş Beykoz Beylikdüzü Beyoğlu Büyükçekmece Çatalca Çekmeköy Esenler Esenyurt Eyüp Fatih Gaziosmanpaşa Güngören Kadıköy Kağıthane Kartal Küçükçekmece Maltepe Pendik Sancaktepe Sarıyer Silivri Sultanbeyli Sultangazi Şile Şişli Tuzla Ümraniye Üsküdar Zeytinburnu
AB VE DIŞ İLİŞKİLER BÖLÜMÜ BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER BÖLÜMÜ BİLGİ İŞLEM BÖLÜMÜ DESTEK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ DİĞER DİN ÖĞRETİMİ BÖLÜMÜ HAYAT BOYU ÖĞRENME BÖLÜMÜ HUKUK VE MEVZUAT BÖLÜMÜ İL EĞİTİM DENETMENLERİ BAŞKANLIĞI İNSAN KAYNAKLARI BÖLÜMÜ İNŞAAT VE EMLAK BÖLÜMÜ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM BÖLÜMÜ ORTAÖĞRETİM BÖLÜMÜ ÖĞRETMEN YETİŞTİRME VE GELİŞTİRME BÖLÜMÜ ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ ÖZEL KALEM BÖLÜMÜ ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI BÖLÜMÜ STRATEJİ GELİŞTİRME BÖLÜMÜ TEMEL EĞİTİM BÖLÜMÜ YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ
İletişim Bilgileri Ulaşım Bilgi Edinme Formu